Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Android

Co je to Android?

Android je mobilní operační systém vyvíjen společností Google. Byl postaven na jádře systému Linux. V současné době Android používá většina výrobců mobilních telefonů, ale setkáte se s ním i v tabletech, chytrých televizích a dalších zařízeních. Hlavní konkurenci v rámci smartphonů představuje pro operační systém Android iOS  od Applu. Android byl původně založen jako samostatná společnost. Google ji koupil v roce 2005 a učinil z ní svoji dceřinou společnost.

Jaké jsou výhody a nevýhody operačního systému Android?

Android se řadí k otevřeným operačním systémům. Uživatelé tedy mají široké možnosti přizpůsobení a bohatou nabídku nejrůznějších aplikací. Ty lze stahovat z oficiálního obchodu Google Play, ale také z jiných zdrojů. Operační systém Android vám dovolí upravovat i grafické rozhraní nebo způsob ovládání telefonu. Výhodou Androidu je rovněž kompatibilita s rozličným příslušenstvím.

Otevřený operační systém s sebou ale zároveň přináší určitá rizika. Android může být napaden viry a škodlivými softwary mnohem snáze než uzavřené systémy. Důrazně se proto doporučuje stahovat aplikace jen z oficiálních obchodů. U levnějších zařízení bývá Androidu občas vyčítána také stabilita.

Kdy se objevil první telefon s Androidem?

Operační systém Android se v mobilním telefonu poprvé objevil v roce 2008. Tehdy byl na americký trh uveden mobilní telefon T-Mobile G1, prodávaný rovněž pod názvem HTC Dream. O rok později na Android spoléhalo již více než dvacet různých zařízení. V roce 2010 se operační systém Android stal vedoucí platformou chytrých telefonů. Tento stav platí dodnes. V České republice zajišťuje Android chod zhruba 80 % aktivních chytrých telefonů.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová