Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

ADSL

Co je ADSL?

Za zkratkou ADSL se skrývá „Asymmetric Digital Subscriber Line“. V češtině je užíván přímo termín ADSL, případně označení asymetrická digitální linka. Jedná se o pevné připojení k internetu, ke kterému dochází za pomoci kabelů telefonního vedení. Technologie ADSL není žádnou novinkou a v posledních letech bývá nahrazována modernějšími způsoby připojení. Přesto je však ADSL stále velmi rozšířená a oblíbená.

Jaké jsou základní charakteristiky ADSL?

ADSL se vyznačuje asymetrickým připojením – rychlost stahovaných dat (download) je vyšší než rychlost dat odcházejících od uživatele (upload). Hlavní výhodu ADSL představuje dostupnost. Uživatelé potřebují pouze ADSL modem a připojení k telefonní lince. To je rozšířeno po drtivé většině České republiky. K dalším výhodám ADSL patří neomezené čerpání dat, úroveň zabezpečení a vysoká odolnost systému vůči rozmarům počasí.

K čemu slouží ADSL modem?

ADSL modem je přístroj, které převádí telefonní signál takovým způsobem, že jej dokáží přečíst počítače, chytré telefony a další koncová zařízení. Běžnou součást modemu tvoří router, jenž umožňuje šíření Wifi signálu po vaší domácnosti. Smartphony a ostatní přístroje tak ke své domácí síti připojíte bezdrátově. Kvalitní ADSL modem vás nevyjde na více než tisíc korun, často jej pořídíte i levněji. Většina poskytovatelů internetového připojení navíc ADSL modemy zapůjčuje.

ADSL vs. VDSL

Jednou z alternativ ADSL je VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line), v češtině nazývána také jako symetrická linka. VDSL nabízí mnohem rychlejší připojení než ADSL. Kromě toho  dokáže zajistit i symetrický přenos  – tedy nahrávat data ve stejné rychlosti, v jaké je stahuje. Úskalí VDSL spočívají především v nižší dostupností a citlivosti na vzdálenost od ústředny. Proto se ADSL hojně využívá nadále.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová