Cestovní pojištění – srovnání cen

Jaký způsob připojení elektřiny existuje?

Existují dva způsoby zapojení elektřiny:

  • jednofázový,
  • třífázový.
  Neplatíte příliš za elektřinu?

Pokud si nejste jisti, jaký způsob zapojení elektřiny máte ve své domácnosti, dozvíte se to ze smlouvy, z faktury nebo také vyúčtování elektřiny. Najdete jej u označení jističe. Jestliže začíná číslem 1, jedná se o jednofázový způsob zapojení elektřiny (např. 1×16 A). Jistič s první číslicí 3 značí třífázový způsob zapojení elektřiny (např. 3×25 A).

Způsob připojení elektřiny ovlivňuje také to, na co elektřinu konkrétně můžete využívat a jaké spotřebiče můžete v domácnosti instalovat.

Spočítat ceny elektřiny

Jednofázový způsob připojení elektřiny

Jednofázový způsob připojení elektřiny se instaluje obvykle v bytech, kde nejsou vysoké požadavky na náročné elektrické spotřebiče. Celý příkon závislý na velikosti jističe je napojen na jednu fázi. To postačí pro malé elektrické spotřebiče (televize), osvětlení a příležitostné sepnutí náročnějších spotřebičů (pračka, rychlovarná konvice). V bytě s jednofázovými rozvody nemůže být elektrické vytápění nebo elektrický sporák apod.

Třífázový způsob připojení elektřiny

Třífázové rozvody /strong>sdružují tři fáze, které jsou zapojeny nezávisle na sobě. Třífázový způsob připojení elektřiny se využívá především v rodinných domech, kde jsou v provozu náročnější elektrické spotřebiče. Tento typ rozvodů zvládne i připojení bojleru, elektrického vytápění nebo sporáku. Některé typy elektrospotřebičů nemohou pracovat v jiném než třífázovém zapojení.

Změnit dodavatele
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2