Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Způsob připojení elektřiny

Jaký způsob připojení elektřiny existuje?

Existují dva způsoby zapojení elektřiny:

Pokud si nejste jisti, jaký způsob zapojení elektřiny máte ve své domácnosti, dozvíte se to ze smlouvy, z faktury nebo také vyúčtování elektřiny. Najdete jej u označení jističe. Jestliže začíná číslem 1, jedná se o jednofázový způsob zapojení elektřiny (např. 1×16 A). Jistič s první číslicí 3 značí třífázový způsob zapojení elektřiny  (např. 3×25 A).

Způsob připojení elektřiny ovlivňuje také to,  na co elektřinu konkrétně můžete využívat a jaké spotřebiče můžete v domácnosti instalovat.

Spočítat ceny elektřiny

Jednofázový způsob připojení elektřiny

Jednofázový způsob připojení elektřiny se instaluje obvykle v bytech, kde nejsou vysoké požadavky na náročné elektrické spotřebiče. Celý příkon závislý na velikosti jističe je napojen na jednu fázi. To postačí pro malé elektrické spotřebiče (televize), osvětlení a příležitostné sepnutí náročnějších spotřebičů (pračka, rychlovarná konvice). V bytě s jednofázovými rozvody nemůže být elektrické vytápění nebo elektrický sporák apod.

Třífázový způsob připojení elektřiny

Třífázové rozvody sdružují tři fáze, které jsou zapojeny nezávisle na sobě. Třífázový způsob připojení elektřiny se využívá především v rodinných domech, kde jsou v provozu náročnější elektrické spotřebiče. Tento typ rozvodů zvládne i připojení bojleru, elektrického vytápění nebo sporáku. Některé typy elektrospotřebičů nemohou pracovat v jiném než třífázovém zapojení.

Změnit dodavatele
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.