Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Watt

Co je watt?

Watt je jednotka výkonu. 1 watt je výkon, při kterém se vykoná práce 1 joulu za 1 sekundu. V běžném životě se s jednotkou watt setkáte nejčastěji u elektrického výkonu, kde watt označuje vykonanou elektrickou práci za jednotku času. Watt má zkratku W a byl pojmenovaný po skotském vynálezci Jamesi Wattovi.

Rozlišujte mezi výkonem a příkonem ve wattech

Z praxe jistě znáte označení watty u žárovek nebo dalších spotřebičů. V tomto významu se ale elektrický výkon užívá v užším slova smyslu a je potřeba ho rozlišovat ještě od příkonu. Oba tyto ukazatele se udávají ve wattech a najdete je na štítcích elektrických spotřebičů. Jako příkon se označuje množství energie, kterou spotřebič odebere ze zásuvky. Do výkonu se zahrnuje pouze ta část práce, která se přemění na požadovaný účel –⁠ např. sací výkon u vysavače. Pokud dáte výkon a příkon do poměru, získáte účinnost elektrického spotřebiče.

Vybírejte spotřebiče správně

Při výběru spotřebiče tedy berte v úvahu výkon i příkon. Vysavač o výkonu 400 wattů a příkonu 1300 wattů má stejný sací výkon, jako vysavač o výkonu 400 wattů a příkonu 2000 wattů, ale spotřebuje méně elektrické energie –⁠ jeho účinnost je vyšší.

Kdo byl James Watt?

James Watt byl vynálezce, fyzik a matematik původem ze Skotska. Proslavil se díky vynálezu parního stroje, a tím v podstatě započal průmyslovou revoluci. Kromě parního stroje a dalších příbuzných objevů vynalezl ještě kopírovací stroj nebo vývěvu tvořící vakuum. Watt se zasadil rovněž o zavedení mezinárodní soustavy jednotek a jedna z nich tak získala i jeho jméno.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová