Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Vypínač

Co je vypínač?

Vypínač je zařízení, které slouží k zapínání a vypínání světel. V současné době má vypínač nejčastěji podobu malého plastového rámečku, ve kterém se pohybuje plastová destička jako klapka. Viditelné části vypínače, které ovládáme, slouží jako ochrana před úrazem elektrickým proudem.

Spočítat ceny elektřiny

Vypínač měl v historii různé podoby

V prvopočátcích neměly vypínače žádnou ochranu před úrazem elektrickým proudem. S rozvojem elektroinstalací v běžných domácnostech se ale začaly zdokonalovat i vypínače. Ty první fungovaly na otočném principu a montovaly se až do výšky 1,5 metru. V dnešní době se již otočné vypínače téměř nevyužívají a dává se přednost páčkovému nebo klapkovému mechanismu, který je snazší na obsluhu. Norma doporučuje instalovat vypínače do výšky 105 cm nad podlahu, protože se jedná o stejnou výšku, jako mají kliky dveří. Ale v praxi se vypínače instalují i o něco výš.

Jak vybrat vypínač

Detaily tvoří stylový interiér, a tak byste při vybavování domácnosti neměli zapomínat ani na vypínače. I když vypínač na první pohled vypadá jen jako kus plastového rámečku, možná budete překvapeni, jaké možnosti se na trhu nabízí. Podle stylu interiéru můžete volit barevné plastové vypínače, ale k dostání jsou také dřevěné vypínače nebo nerezové rámečky. Vyrábí se i betonové nebo porcelánové vypínače.

Změnit dodavatele
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.