Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Volt

Co je volt?

Volt je jednotka elektrického napětí a značí se písmenem V. 1 volt je definován jako elektrické napětí na vodiči mezi dvěma body při průchodu proudu 1 ampér a výkonu 1 watt rozptýleném mezi těmito body. Jednotka získala své jméno po italském fyzikovi Alessandru Voltovi.

Spočítat ceny elektřiny

V zásuvce máme 230 voltů

Jednou ze situací, kdy nás zajímá, jaké napětí máme v zásuvce, je při cestování. Na celém světě totiž neexistuje jednotná úprava. V Evropě se historicky užívaly dvě hladiny napětí –⁠ přibližně 120 voltů nebo 230 voltů. Od nižší hladiny napětí 120 V se spíše ustupuje. Například v České republice jsme ještě v 90. letech používali 220 voltů, nyní máme v zásuvkách 230 voltů. Ale nízké napětí 120 voltů se dále užívá například v USA nebo Kanadě. Tato informace je důležitá pro cestování –⁠ evropské spotřebiče konstruované na 230 voltů vám nejspíš nebudou v USA fungovat.

Čím víc voltů, tím menší ztráty a náklady

Pro přenos stejného výkonu při vyšším napětí je potřeba menší proud, a tím pádem stačí i menší průměr vodiče. Navíc dochází k menšímu proudovému zatížení. Z toho důvodu se pro přenos elektřiny na velké vzdálenosti používá tzv. vysoké napětí, to je od 1000 voltů do 50000 voltů, nebo dokonce velmi vysoké napětí, v řádech desetitisíců a statisíců voltů. Pro převod napětí na různé hladiny se používá transformátor.

Změnit dodavatele
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.