Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Přepěťová ochrana

Co je přepěťová ochrana?

Přepěťová ochrana slouží k ochraně elektrických spotřebičů před vyšším přepětím, než jsou schopny vydržet. K vysokému přepětí může dojít například při zásahu bleskem. Pokud byste zařízení nechránili přepěťovou ochranou, může dojít k poškození citlivých součástek nebo k úplnému zničení spotřebiče. Přepěťovou ochranu koupíte v každém obchodě s elektrem.

Přepěťová ochrana se používá k ochraně výpočetní techniky

Přepěťová ochrana se používá především k ochraně výpočetní techniky a další drahé elektroniky, která je citlivá na špičky napětí. Dokáže zabránit jejich poškození nebo zničení. V dnešní době pořídíte přepěťovou ochranu ve formě prodlužovacích kabelů v ceně okolo pár stovek korun, což je nesrovnatelně nižší investice, než vás bude stát poškození počítače nebo kuchyňského spotřebiče.

Jak vybírat přepěťovou ochranu

Přepěťové ochrany se liší kapacitou rázové energie. To je ukazatel udávající, jak silný energetický ráz vydrží. Čím je kapacita vyšší, tím poskytuje přepěťová ochrana lepší ochranu. Dále vybírejte podle počtu zásuvek a jejich druhu –⁠ přepěťová ochrana slouží nejen pro klasické zásuvky, ale například třeba pro internetové zásuvky. Některé modely disponují vypínačem a odlišnosti najdete i v délce kabelu –⁠ ten by neměl přesáhnout 3 metry, aby ochrana správně fungovala.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová