Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Plynová vzpěra

Co je plynová vzpěra

Plynová vzpěra je součástka sloužící ke zvedání – funguje na podobném principu jako pružina. Používá se zejména v autech, nábytku či průmyslových zařízeních. Typicky se s plynovou vzpěrou setkáte u zavazadlového prostoru svého vozu, kde zvedá či polohuje zadní dveře.

Jak vypadá plynová vzpěra?

Plynová vzpěra vypadá jako úzký válec, do kterého se zasouvá píst. Válec je naplněn plynem a je neprodyšně uzavřen, aby nedošlo ke ztrátě tlaku. Díky tlaku v plynové vzpěře je zvednutí předmětu jednodušší. Představte si, jak těžké by bylo otevření zavazadlového prostoru auta, kdyby dveře nepodpírala plynová vzpěra!

Změnit dodavatele plynu

Jak vybrat plynovou vzpěru do auta?

Pokud potřebujete vyměnit plynovou vzpěru ve svém vozu, musíte vybrat správný typ. Je důležité změřit:

  • délku plynové vzpěry ve vysunutém stavu,

  • zdvih plynové vzpěry (tj. rozdíl délky ve vysunutém a zasunutém stavu),

  • závity pro upevnění plynové vzpěry.

Navíc musíte znát požadovanou vysouvací sílu plynové vzpěry, která se udává v newtonech (N). Někdy je vysouvací síla vzpěry uvedena přímo na součástce. Aby byl výběr plynové vzpěry jednodušší, často prodejci uvádí konkrétní značku a model vozidla, pro nějž je plynová vzpěra určená.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.