Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Detektor plynu

Co je detektor plynu?

Detektor plynu je zařízení, které odhalí únik plynu. V zásadě se pod označením detektor plynu rozumí přístroj pro odhalení úniku zemního plynu (metanu), ale můžete se setkat i s jinými detektory – např. detektory oxidu uhelnatého, detektory LPG aj. Detektor zemního plynu by si měla pořídit každá domácnost, která využívá plyn k vytápění nebo vaření.

Proč si pořídit detektor úniku plynu?

Přestože je zemní plyn obohacen o sirné sloučeniny, a tak můžete jeho únik snadno odhalit i při nízké koncentraci, vyplatí se pořídit detektor plynu. K úniku plynu totiž může dojít v místnostech, kde často nepobýváte (např. v kotelně), nebo v noci, kdy unikající plyn nemusíte zaregistrovat. Pak už stačí jen rozsvítit světlo a neštěstí je na světě.

Jak funguje detektor plynu?

Detektor plynu vás upozorní na unikající plyn při velmi nízkých koncentracích. Při detekci zemního plynu se spustí zvukový alarm. Ten by měl být dostatečně hlasitý, aby vás na únik plynu upozornil i v neobývaných místnostech, v garáži, ve sklepě apod. Senzory zařízení pro detekci plynu využívají různé principy fungování, mezi nejmodernější typy patří fotoionizační detektor nebo infračervený senzor.

Jak vybrat detektor plynu?

Při výběru detektoru úniku plynu byste měli vzít v úvahu několik základních parametrů:

  • hlasitost v decibelech,

  • dosah a citlivost hlásiče,

  • napájení elektřinou nebo z baterie,

  • displej zobrazující přesnou koncentraci plynu.


Detektory plynu jsou zpravila malá a kompaktní zařízení, která umístíte pod strop – metan je totiž lehčí než vzduch, a tak stoupá směrem vzhůru. Vždy si přečtěte návod výrobce, jak a kam detektor plynu umístit.

Ruční detektory plynu

Na trhu najdete také ruční detektory plynu. Jedná se o přenosné přístroje, které využijete spíše pro jednorázovou detekci plynu. Ruční detektory plynu obvykle odhalí minimální koncentraci zemního plynu, a tak se využívají pro zjištění netěsností potrubí při nových instalacích nebo revizích. Pro kontinuální měření úniku zemního plynu se nehodí.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová