Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Aerosol

Co je aerosol?

Aerosol je směs malých pevných nebo kapalných částic ve vzduchu nebo jiném plynu. Aerosoly vznikají přírodně, poté je označujeme jako dým, mlhu nebo kouř. Jedná se o různé částice, které poletují ve vzduchu (pyl, plísně, prach ze sopečné činnosti aj.). Větší množství aerosolu v ovzduší snižuje viditelnost a znečišťuje životní prostředí. V běžném životě se však setkáme spíše s aerosoly, které se používají především v průmyslu a kosmetice.

Kde se využívá aerosol

Aerosolové spreje jistě znáte z různých kosmetických přípravků. Jedná se o kovovou nádobku, ve které je stlačený hnací plyn. Ventil udržuje nádobku pod tlakem a přesně dávkuje náplň. Rozprašovač aerosolu se využívá například pro laky na vlasy, deodoranty, u čisticích přípravků nebo barev ve spreji. S aerosolem se setkáte i v potravinářství, například když kupujete šlehačku ve spreji.

Jaké jsou výhody a nevýhody aerosolů?

Mezi největší výhody aerosolů patří přesné a pohodlné dávkování bez nebezpečí vylití. Navíc výrobek dosahuje dlouhé trvanlivosti, protože nádobka je vzduchotěsně uzavřena a při používání do ní nemohou vniknout bakterie. Na druhou stranu se jedná o nebezpečný obal a hořlavinu, protože nádobka aerosolu je poháněna stlačeným hořlavým plynem.

Historie aerosolu není tak dlouhá

Pojem aerosol byl známý nejspíš již v 18. století, ale patent pro aerosolový sprej získal až v roce 1926 Eric Rotheim. Za vynálezce moderního aerosolu jsou považováni L. Goodhue a W. Sullivan z USA. Ti získali patent na předchůdce dnešních aerosolů v roce 1943. Masová výroba se spustila hned vzápětí díky produkci sprejů proti komárům, které potřebovali američtí vojáci během 2. světové války.