Půjčky nikdy nebyly tak levné jako nyní. Není tomu tak dlouho, co si banky účtovaly poplatek za každý krok od poskytnutí půjčky, přes vedení úvěrového účtu až po předčasné splacení. Nebankovní půjčky zase byly známé vyššími úrokovými sazbami a sankcemi. Dnes je trend poplatky minimalizovat a někteří poskytovatelé půjček je dokonce ruší úplně.

Půjčky versus poplatky

Dnes už to naštěstí není samozřejmé, ale dříve si poskytovatelé půjček běžně účtovali celou řadu poplatků. Kromě úrokové sazby tak zákazník žádající o půjčku zaplatil nemalý poplatek i za to, že mu poskytovatel půjčku vůbec schválil. Následoval automatický poplatek za vedení úvěrového účtu. Ušetřen nebyl ani zodpovědný zákazník, který se rozhodl půjčku splatit dříve. Jelikož se předčasným splácením poskytovatelům značně krátil zisk, účtovali si poplatek i za tento úkon.

Poplatky se zákazníkům samozřejmě nelíbily, protože půjčky, ale i jiné produkty značně prodražovaly, a začali se proti nim bouřit. Na ruku jim pak šly nově vznikající moderní banky zavádějící novou bezpoplatkovou politiku. Poplatky buď radikálně snížily nebo je zcela zrušily. Trend chtě nechtě musely následovat i tradiční bankovní instituce a velké nebankovní společnosti, pokud nechtěly přijít o zákazníky.

Jaké poplatky si poskytovatelé půjček účtují nejčastěji

Poplatek za poskytnutí půjčky

Poskytovatel si naúčtuje poplatek pouze za to, že žadateli schválil žádost o půjčku, zpravidla se jedná o určité procento z půjčené částky. Dnes je tento poplatek zachován převážně jen u hypoték a často se jedná o předem stanovený poplatek bez ohledu na výši hypotéky. Vyplatí se sledovat akční nabídky, kdy banky poskytují hypotéky zdarma.

Poplatek za vedení úvěrového účtu

Další běžný poplatek je účtován za vedení a správu účtu, ke kterému je půjčka vázána. Na tento účet zákazník posílá pravidelné splátky. Stále častěji je možnost, že zákazník má na úvěrový účet přístup a může sledovat průběh splácení půjčky. Za vedení úvěrového účtu bývá účtován poplatek okolo sto korun nebo je vedení úvěrového účtu úplně zdarma.

Poplatek za mimořádnou splátku a předčasné splacení

Tento poplatek byl hodně kritizován, protože za předčasné splacení si poskytovatelé půjček účtovali poměrně hodně peněz. Zpravidla šlo o určité procento z dlužné částky. Dnes je stále běžnější, že od tohoto hodně nepopulárního poplatku upouští jak banky, tak i nebankovní poskytovatelé.

Půjčky a poplatky za nesplácení půjček

Bavíme-li se o poplatcích u půjček, zapomenout bychom neměli také na poplatky, které si poskytovatelé půjček účtují, pokud klient hradí splátky pozdě nebo dokonec vůbec. Jedná se o pokuty (sankce) a jejich výše je od konce roku 2016 regulována státem. Do této doby si totiž zejména nebankovní společnosti účtovaly nesmyslně vysoké sankce. Dnes si poskytovatelé mohou účtovat pouze tak vysoké sankce, jak jim umožňuje nejnovější znění zákona o spotřebitelském úvěru.

Jak si vybrat půjčku bez poplatků

Aktuálně je situace taková, že si někteří poskytovatelé účtují poplatky, jiné nikoliv. Účtovat si také mohou pouze vybrané poplatky. Při výběru půjček si proto ověřte, jaké poplatky se k vybrané půjčce vztahují. Jako nápomocný ukazatel funguje roční procentní sazba nákladů (RPSN), která musí být uvedena u každé nabídky na půjčku.

RPNS totiž zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale také ostatní náklady, které s danou půjčkou souvisí. Pokud je RPSN výrazně vyšší než úroková sazba, k půjčce se váží pravděpodobně dosti vysoké poplatky. Půjčku bez poplatků poznáte jednoduše podle toho, že RPSN je stejně vysoké jako úroková sazba. Jelikož se jedná o výhodu, poskytovatelé zpravidla sami upozorňují na to, že se k půjčce nevztahují žádné další poplatky kromě úroku.