Konsolidace půjček vám pomůže vyřešit situaci, kdy máte několik úvěrů a jejich splácení vám začíná přerůstat přes hlavu. Díky konsolidaci si sloučíte všechny své půjčky do jedné splátky často za výhodnějších podmínek. Konsolidace vám pomůže mít půjčky pod kontrolou, umožní vám nastavit si nové podmínky úvěru a navíc ušetříte na poplatcích.

Jak funguje konsolidace půjček?

Konsolidace půjček znamená sloučení půjček. Využijete ji v případě, že splácíte hned několik úvěrů. Díky konsolidaci si můžete několik úvěrů sloučit do jednoho. Jak to funguje v praxi? Banka nebo nebankovní společnost, která vaši žádost o konsolidaci schválí, zaplatí vaše dluhy u ostatních společností a vy budete platit jen jeden nový úvěr. Jeho výše odpovídá všem vašim dosavadním závazkům, ale hlavní výhodou je, že si na tuto půjčku můžete domluvit nové podmínky. Měsíčně tedy budete splácet jeden úvěr jednou splátkou.

Jaké jsou výhody konsolidace úvěrů?

Sloučení půjček má hned několik výhod. Ubydou vám starosti se splátkami několika úvěrů –⁠ už se nestane, že byste na splátku zapomněli. Budete totiž platit jen jednu splátku měsíčně, navíc její termín si obvykle můžete vybrat tak, aby vám to maximálně vyhovovalo. Banka vám také většinou vyjde vstříc v nastavení nové výše splátky –⁠ můžete si zvolit nižší částku a rozložit si splácení na delší dobu. To se vám bude hodit především v případě, že jste splácení současných půjček přestávali zvládat.

Navíc díky konsolidaci půjček ušetříte na poplatcích, které se s úvěrem pojí –⁠ transakční náklady budete platit jen jedné společnosti. Někdy vám banka nebo nebankovní instituce nabídne ještě další navýšení částky úvěru. Protože jste splácení půjčky optimalizovali dle svých možností, zvýšíte svoji bonitu a můžete dosáhnout na další peníze. K novému úvěru si můžete přidat také pojištění neschopnosti splácet a další produkty.

Jaké úvěry je možné konsolidovat?

Potřebovali byste se zbavit drahého úvěru z kreditní karty nebo kontokorentu? Právě v těchto případech je konsolidace ideální, protože se vám podaří rozložit vysoké úroky na přijatelnější splátky. Banky nabízí konsolidaci běžných spotřebitelských úvěrů, hypoték, nebo kreditních karet a kontokorentů. Každý poskytovatel si určuje vlastní podmínky, ať už do počtu půjček, jež je možné konsolidovat (obvykle max. 10), tak do maximální částky (většinou max. 1 milion korun).

Dávejte si však pozor na to, že například u hypoték nebo studentských půjček, kde jsou nízké úrokové sazby, by se vám mohla konsolidace naopak prodražit. Čím vyšší úroková sazba a poplatky na vašem úvěrovém produktu máte, tím spíše se vám konsolidace vyplatí.

Jaké jsou podmínky pro konsolidaci půjček?

Každá finanční instituce má vlastní podmínky pro konsolidaci půjček. Základním předpokladem je, že jste plnoletí a máte bydliště na území České republiky. Poté musíte předložit občanský průkaz, doklad o příjmu a smlouvy o úvěru nebo jiné dokumenty, z nichž banka zjistí aktuální stav splácení.

O konsolidaci půjček můžete žádat u banky nebo nebankovní instituce. Obvykle klienti oslovují nejdříve společnosti, kde už nějaké úvěry mají, ale není překážkou zažádat o konsolidaci rovněž u úplně nového subjektu, kde jste si dosud nepůjčili. Konsolidaci si sjednáte snadno i online.

Pro koho se konsolidace hodí?

Konsolidace půjček je vhodná pro všechny, kteří chtějí získat přehled o svých úvěrech a nastavit si nové podmínky splácení. Zároveň se hodí pro dlužníky, jimž začíná splácení úvěrů činit potíže –⁠ konsolidace umožní stanovení nižší splátky a prodloužení splácení na delší dobu. Díky tomu se může ulevit vašemu rodinnému rozpočtu a vyhnete se tak nutnosti vzít si další půjčku.

Zajímavou možností je tzv. partnerská konsolidace. Tu mohou využít manželé nebo partneři, kteří spolu žijí ve společné domácnosti. Partnerská konsolidace umožňuje sloučit do jednoho úvěru všechny dluhy, jenž měl doposud každý z nich zvlášť

Na co si dát při konsolidaci půjček pozor?

Konsolidace úvěrů není všespásná a ne vždy se jedná o výhodné řešení. Jestliže se pro ni rozhodnete, nastudujte si, jaké jsou podmínky předčasného splacení vašich současných úvěrů. Mohou vám totiž hrozit vysoké sankce za jejich předčasné splacení a konsolidace tak rázem není atraktivní.

Vždy si také nastudujte podmínky a související povinnosti, které se mohou skrývat ve smlouvě o konsolidaci úvěrů. Banky vám mohou uložit různé poplatky, povinnost vedení běžného účtu nebo skrýt vyšší úrokovou sazbu do neúměrně dlouhé doby splácení. Pozorně si vše přečtěte a propočítejte, ať si vyberete konsolidaci, která je opravdu výhodná.

Při problémech se splácením neotálejte

Dostali jste se do finančních potíží a přestáváte zvládat splácení svých úvěrů? Právě v těchto případech pro vás může být konsolidace půjček ideálním řešením. Nejdůležitější je ale začít jednat včas. Pokud se již dostanete do problémů a nebudete několik měsíců svoje závazky hradit, žádný poskytovatel vám nebude chtít konsolidaci schválit.

Při žádosti o konsolidaci si vás bude banka nebo nebankovní společnost prověřovat v registru. Když bude mít pochybnosti o vaší schopnosti splácet, sloučení úvěrů vám nenabídne. Koneckonců se zpravidla jedná o vysoké částky v řádech statisíců korun, a tak si musí být poskytovatel konsolidace jistý, že budete schopni dostát svým závazkům.