Psa si v Česku pojišťují častěji ženy než muži

21. prosince 2020

Když už se Češi rozhodnou pojistit domácí zvíře, nejčastěji to bude pes. Pojistku ve dvou třetinách případů sjednávají ženy. Mezi nejčastěji pojišťovaná plemena aktuálně patří francouzský buldoček, jorkšírský teriér a Jack Russell teriér. Vyplývá to ze statistik Srovnejto.cz.

Pes, kočka nebo jiné domácí zvíře nemá na rozdíl od lidí žádné základní zdravotní pojištění, a tudíž veškeré výdaje spojené s návštěvou veterináře platí jejich majitelé z vlastní kapsy. Konečný účet za ošetření, léčbu a léky se může vyšplhat do desítek tisíc korun. „Vyšetření, operace přetrhaných vazů v koleni a následná péče o našeho vlčáka Andyho nás vyšla na necelých třicet tisíc. Žádné pojištění jsem bohužel neměla a nezbývalo než sáhnout do úspor,“ popisuje vlastní zkušenost chovatelka Gabriela Kraváčková.

Ze statistik portálu Srovnejto.cz vyplývá, že v pojištění domácích zvířat jednoznačně dominují psi nad kočkami (86 % vs. 14 %). V Česku se na pojištění psů zaměřuje například ČSOB pojišťovna pod značkou PetExpert, Generali Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Halali pojišťovna. Psa je výhodné pojistit co nejdříve po narození, protože se zvyšujícím se věkem zvířete rostou i rizika. „Minimální věk psa pro vstup do pojištění bývá standardně 50 dní. Maximální věk se liší podle velikosti zvířete. U malých plemen to bývá 10 let, u středních 8 let a velkých 6 let. U jednotlivých pojišťoven se mohou zmíněné věkové hranice mírně lišit,“ uvádí Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.

Pojištění psa si v Česku sjednávají mnohem častěji ženy. Muži uzavřou jen přibližně třetinu smluv. Ze statistik rovněž vyplynulo, že mezi nejčastěji pojišťovaná plemena aktuálně patří francouzský buldoček, jorkšírský teriér, Jack Russell teriér, stafordšírský bulteriér, labradorský retrívr a německý ovčák.

Stejně jako u ostatních typů pojištění se i při výběru pojištění psa vyplatí srovnávat jednotlivé nabídky. Ladislav Gruber k tomu dodává: „Lidé by se měli zajímat o výluky, které jsou podrobně popsány ve všeobecných pojistných podmínkách. U pojištění domácích zvířat je rovněž potřeba počítat i s určitou čekací dobou, na výplatu pojistného totiž nevzniká nárok okamžitě po sjednání smlouvy. Například pro nemoc může být čekací doba 30 dní od sjednání a pro úraz tři dny.“

Zohlednit se vyplatí i způsob proplacení nákladů za péči u veterináře. Například u pojištění PetExpert od ČSOB pojišťovny je výhodou široké pokrytí veterinárních ordinací a klinik. Pokud majitel psa navštíví smluvního veterináře, úhradu nákladů za léčbu či úraz si veterinář vykomunikuje přímo s pojišťovnou. Majitel tedy nemusí nejdříve zaplatit zákrok ze svého a poté nárokovat náhradu po pojišťovně. „I když má majitel psa sjednáno pojištění, je potřeba počítat s určitou spoluúčastí. Ta se obvykle pohybuje ve výši 10 procent,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Poznámka pro editory

O Srovnejto.cz: Ve Srovnejto.cz jsme spotřebitelé stejně jako vy. Řešíme, kde uzavřít nejlepší pojistku na auto, jak ušetřit na fakturách za elektřinu i mít nejlepší mobilní tarif. Hledáme a srovnáváme nejvýhodnější produkty z těchto oblastí, které v budoucnu rozšíříme o další možnosti, jak ušetřit. Na trhu nejsme žádnými nováčky. Do Srovnejto.cz s sebou přinášíme přes 10 let zkušeností z projektu ePojisteni.cz, spolu s připomínkami i nadšenými reakcemi od spokojených zákazníků.

Kontakt pro média

Kontakt slouží pouze pro novináře, ostatní dotazy zodpoví kolegové na podpora@srovnejto.cz

Ke stažení