Češi při výběru dodavatele energií slyší na slevy. Účet za energie sníží i zvolený způsob vytápění

30. března 2021

Při výběru dodavatele energií je pro Čechy rozhodující cena. U méně známých dodavatelů se vyplatí sledovat, jak firma jedná se zákazníky, kolik má odběratelů a také jaké nabízí možné způsoby ukončení smlouvy.

Výdaje spojené s bydlením, do kterých spadají i platby za spotřebované energie, ukrajují z rodinného rozpočtu podstatnou částku. Nelze se tedy divit, že Češi slyší na slevy od dodavatelů elektřiny a plynu. V tuzemsku aktuálně působí více než stovka dodavatelů energií a rychlé srovnání jejich aktuálních cenových nabídek je pro většinu lidí velmi obtížné. Pomoci s výběrem mohou nezávislé online srovnávače. „Při výběru dodavatele energií je pro Čechy prioritní výsledná cena a úspora, kterou získají. Lidé se rovněž velmi často zajímají o délku závazku či délku garance ceny. Ta bývá obvykle od jednoho roku do tří let. Dalšími parametry je i pověst a hodnocení dodavatele energií. Zákazníkům ale pomáháme i s otázkami ohledně převodu odběrného místa na jinou osobu nebo dotazy na fotovoltaiku,“ uvádí Aleš Fojtík, odborník na oblast energií portálu Srovnejto.cz.

Dominantní postavení na trhu mají tři společnosti

Při výběru dodavatele energií se vyplatí sledovat, jak dlouho firma na trhu působí, jak jedná se zákazníky a kolik jich má. Nejvíce odběrných míst elektrické energie, tedy bytů, rodinných domů, chat, chalup nebo jiných objektů, evidují společnosti ČEZ Prodej, E. ON Energie a Pražská energetika. Ty dohromady obsluhují přibližně dvě třetiny trhu. Podobně tomu je i v případě plynu, u nějž mají dominantní postavení na trhu společnosti innogy Energie, ČEZ Prodej a E.ON Energie (pozn. seznam a počet odběratelů jednotlivých dodavatelů energií naleznete na stránkách společnosti OTE, operátora trhu s elektrickou energií a plynem).

Aleš Fojtík k výběru dodavatele dodává: „Podceňovaným parametrem je například flexibilita při změně záloh nebo způsob prodloužení smlouvy. Jde o to, zda dodavatel informuje o změně dopředu, jaké jsou výpovědní lhůty, o jakou dobu se smlouva prodlužuje a jaký ceník začíná po prodloužení platit. Ten totiž již nemusí být tak výhodný jako ten garantovaný, podle něhož zákazník prvotně vybírá. Pro některé zákazníky je důležitá i možnost uzavření a podpis smlouvy přes internet nebo infolinka zdarma.“

Ušetřit lze výběrem správného způsobu vytápění

Výši účtu za energie ovlivní nejen výběr dodavatele, ale z velké míry i zvolený způsob vytápění. Teplo je možné získat spalováním plynu, propan-butanu, tuhých paliv, využitím elektrické energie ze sítě, prostřednictvím tepelného čerpadla nebo také ze zelených zdrojů v podobě solární či větrné energie.

Konkrétní výběr se bude odvíjet především od možností v daném místě – zdaleka ne všude jsou například přípojky zemního plynu –, typu a stáří nemovitosti i finančních možností majitele objektu. „Například počáteční investice do tepelného čerpadla a souvisejících technologií se šplhají do statisíců, naproti tomu kotel na zemní plyn nebo tuhá paliva vyjde řádově na desítky tisíc a v případě elektrických přímotopů se lze vejít do deseti tisíc. V případě pasivního rodinného domu s ročníspotřebou 3,3 MWh vychází roční provoz u tepelného čerpadla na čtyři tisíce korun, zemního plynu na pět a půl tisíce a elektrických přímotopů a bojleru na třináct tisíc korun,“ vypočítává Aleš Fojtík.

Mnohem markantnější rozdíly v platbách za energie jsou u starších nezateplených rodinných domů, u kterých velmi často teplo uniká zdmi i okny. Tyto nemovitosti potřebují vyrobit mnohem více tepla, a proto je pro ně nejvýhodnější zemní plyn. „Tam kde za zemní plyn zaplatíte od 16 do 36 tisíc korun za rok (pozn. podle dodavatele), byste za elektrické přímotopy v kombinaci s bojlerem zaplatili zhruba dvakrát až třikrát více,“ dodává Aleš Fojtík.

Kontakt pro média

Kontakt slouží pouze pro novináře, ostatní dotazy zodpoví kolegové na podpora@srovnejto.cz

Ke stažení