Fixace cen elektřiny

  • Srovnání 43 dodavatelů elektřiny

  • Změnou dodavatele můžete výrazně ušetřit

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Elektřina - žárovka a zástrčka

Co je fixace cen elektřiny?

Fixace cen elektřiny znamená, že s dodavatelem uzavřete smlouvu na dobu určitou – nejčastěji na 12, 24 nebo 36 měsíců. Tím pádem přijdete po tuto dobu o možnost změnit dodavatele, na druhou stranu získáte garantovanou výši ceny elektřiny.

Vyplatí se fixace ceny elektřiny?

Zafixování cen elektřiny se vyplatí, když je cena elektřiny nízko a do budoucna se chystá zdražování. Proto je důležité průběžně sledovat vývoj a pravidelně si dělat srovnání cen elektřiny.

Trh s elektřinou reaguje menšími výkyvy na hospodářskou situaci, ale dlouhodobě ceny elektřiny v Evropě rostou kvůli zdražování emisních povolenek. V nejbližších letech tak lze očekávat další zvyšování cen. Pokud tedy narazíte na výhodnou nabídku, fixace ceny elektřiny se vám s velkou pravděpodobností vyplatí.

Zafixování cen elektřiny pro konzervativní odběratele

Nikdy však nelze vývoj na burze s elektřinou předvídat se stoprocentní jistotou. Proto rozhodnutí o zafixování cen elektřiny závisí také na vašich preferencích. Dáváte přednost jistotě, že budete několik let dopředu vědět, kolik budete za elektřinu platit? Pak se pro vás fixace cen elektřiny hodí. Je pro vás nejdůležitější flexibilita a chcete mít možnost smlouvu s dodavatelem kdykoliv vypovědět? Potom se fixaci cen elektřiny spíše vyhněte.

Fixace cen elektřiny – pozor na nevýhodné podmínky

I smlouvu se zafixovanou cenou elektřinou můžete vypovědět, ale většinou to pro vás bude znamenat sankce ve výši až 10 tisíc korun nebo doplatek do konce smlouvy podle obvyklé spotřeby. Před podpisem smlouvy na dobu určitou si proto důkladně přečtěte podmínky.

Počítejte také s tím, že většina smluv má v podmínkách nastaveno automatické prodloužení. Pokud se rozhodnete pro fixaci cen elektřiny, poznačte si, kolik měsíců předem musíte podat výpověď smlouvy, aby nedošlo k jejímu automatickému prodloužení. Zároveň byste se měli vyhýbat fixaci cen elektřiny na déle než tři roky.

Nejvýhodnější ceny elektřiny s fixací

Když se rozhodnete pro zafixování cen elektřiny, měli byste si být jistí, že se rozhodnete pro opravdu nejvýhodnější nabídku. To vám zaručí srovnání cen elektřiny. Během 1 minuty získáte nabídky od desítek spolehlivých dodavatelů elektřiny, které si srovnáte od nejnižší ceny. Zároveň si ve výsledcích můžete filtrovat – pokud máte zájem o fixaci cen elektřiny, zaškrtněte možnost smlouvy na dobu určitou.

Srovnaný magazín

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.