Pohovka a konferenční stolek

Jaké jsou podmínky hypotéky na bydlení? - 2.díl

25. 4. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V minulém článkuV minulém článku jsme se zaměřili na některé z podmínek, které musíte splnit při žádosti o hypotéku na bydlení. Nyní si přiblížíme další podmínky, které banky mají stanoveny. Víte například, co budou dokládat živnostníci, nebo jak prokázat účel hypotéky?

Živnostníci předkládají daňové přiznání

U OSVČ je prokazování příjmů jiné. Bance musíte předložit daňové přiznání za poslední rok, ze kterého bude zřejmé, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Někdy může banka vyžadovat daňové přiznání i za dva roky zpětně, a navíc potvrzené Finančním úřadem.

A rozhodně neplatí, že jakmile máte v ruce první daňové přiznání, můžete hned jít do banky a získat hypotéku. Půjčku začínajícím OSVČ banky moc dávat nechtějí. Mají totiž svá pravidla i co se týče délky vašeho podnikání. Musíte podnikat minimálně 6 měsíců a mít alespoň jedno daňové přiznání. Některé banky jsou ale velmi přísné a přijímají jen žadatele, kteří už podnikají alespoň 2 roky a mají alespoň 2 daňová přiznání. Z nich navíc musí být patrné, že je vaše podnikání v zisku.

A řadu dalších dokumentů

U živnostníků chtějí banky předložit i živnostenské oprávnění a případně koncesi. A dále vyžadují i potvrzení o zaplacení daně (někdy i za dva roky zpětně) a potvrzení z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotní pojišťovny o tom, že na jejich účet provádíte pravidelné platby. Podle toho totiž banka pozná, jak vysoké jsou vaše odvody. Ty vám následně z vašeho příjmu odečte, aby pro účely hypotéky na bydlení posuzovala pouze vás čistý zisk.

Pravděpodobně po vás pak banka bude chtít i potvrzení o bezdlužnosti, které si necháte vystavit na Finančním úřadě.

Máte i jiné příjmy?

Pokud máte ještě jiné příjmy, než ze zaměstnání a z podnikání, banka je také bude chtít doložit. Může se jednat například o příjmy z pronájmu nějaké nemovitosti. V takovém případě musíte bance předložit vlastnický list k této nemovitosti a nájemní smlouvu. Dokládat pak budete muset i příjmy z kapitálového majetku, například z cenných papírů.

Jednání v bance

Doklady ke kupované nemovitosti

Dále bude každý žadatel, ať už zaměstnanec či podnikatel, potřebovat doklady k zastavované nemovitosti. To nemusí být nutně ta nemovitost, na jejíž koupi si hypotéku na bydlení berete. Zastavit můžete i jinou nemovitost, kterou vlastníte. V každém případě ale musíte bance doložit doklady o této zastavované nemovitosti.

Banku bude zajímat zejména odhad ceny této nemovitosti. Pokud odhad nemáte, je možné se s bankou domluvit na tom, že odhad provede její odhadce. Dále musíte předložit tzv. nabývací titul. To znamená nějaký dokument, který prokazuje, že je nemovitost ve vašem vlastnictví. Například kupní smlouva, darovací smlouva, smlouva o kupní smlouvě budoucí, restituční smlouva, rozhodnutí o dědictví atd.

Banka bude chtít vidět také pojistnou smlouvu na zastavovanou nemovitost, snímek z katastrální mapy a u výstavby nového rodinného domu je potřeba doložit i geometrický plán.

Kupujete, stavíte, nebo refinancujete?

Další podmínkou k úspěšnému získání hypotéky na bydlení je prokázání účelu, za kterým si hypotéku berete. Pro účely koupě bance doložíte například kupní smlouvu, případně budoucí kupní smlouvu a současný návrh kupní smlouvy.

Pokud stavíte nebo rekonstruujete vlastní bydlení, bude chtít banka vidět smlouvu o dílo, stavební povolení i plánovaný rozpočet stavby.

U refinancování původní hypotéky zase budete muset doložit aktuální zůstatek na předchozí hypotéce a platnou pojistnou smlouvu na zastavenou nemovitost.

Každá banka má svá pravidla

Velmi pravděpodobně po vás banka či instituce, u které budete o půjčku žádat, nebude chtít všechny vyjmenované doklady. Každá banka má pravidla nastavena trochu jinak, a tak se může stát, že bude každá vyžadovat jinou kombinaci dokladů. Jedna banka bude mít vlastní formulář pro vašeho zaměstnavatele, jiná banka akceptuje i potvrzení, které vám zaměstnavatel vystaví.

Jiná situace bude ve chvíli, kdy už u banky máte účet, tudíž vidí, kolik peněz vám na něj pravidelně chodí, a jiná situace nastane v případě, že jdete do banky, která o vás vůbec nic neví.

Také se může stát, že bude váš případ něčím specifickým a banka si vyžádá nějaké dodatečné dokumenty. Každý případ banky řeší individuálně.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.