Cena plynu

Srovnání nabídek dodavatelů
  • Rychlé srovnání více než 40 dodavatelů

  • Přechod k novému dodavateli zařídíme zdarma

  • Vše vyřešíte z pohodlí vašeho domova

Plyn - plynový sporák

Ceny energií postupně klesají, nepřeplácejte zbytečně.

Dodavatelé elektřiny a plynu postupně zlevňují ceny energií. Zkontrolujte si aktuální ceny na rok 2024 v naší kalkulačce. S výběrem nejvýhodnější nabídky Vám rádi pomůžeme.

Logo Yello

Je cena plynu u vašeho dodavatele výhodná? Kdo nabízí nejlevnější plyn? Odpovědi vám přinese srovnání cen plynu. Jak na to? Pomůže vám naše online kalkulačka ceny plynu. Vyplňte základní údaje a do jedné minuty dostanete přehledné srovnání cen plynu více než 40 dodavatelů.


Kolik je cena plynu za m3

Zhruba tři čtvrtiny ceny tvoří neregulovaná složka naceněná dodavateli. Její výši ovlivňuje především cena plynu na burze a marže obchodníka. Zbytek celkové ceny tvoří regulovaná složka, která je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Patří do ní poplatky za distribuci, přenos a platba za činnost operátora trhu.


Česká vláda pro rok 2023 stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Od 1. ledna odběratelé zaplatí za 1 kWh plynu nanejvýš 2,5 Kč bez DPH (s DPH 3,02 Kč). Zastropování cen se týká i stálých měsíčních plateb, ty mohou být maximálně 130 Kč bez DPH (157 Kč s DPH) na odběrné místo. Ustanovení vlády platí pro domácnosti a maloodběratele automaticky, o nic žádat tedy nemusíte.

Ve svém vyúčtování i v cenících dodavatelů ale najdete cenu plynu za kWh. Přibližně platí, že 1 m3 odpovídá 10,55 kWh. Jedná se o přibližný přepočet, protože v 1 m3 krychlovém plynu je obsaženo různé množství energie.

K čemu plyn využívat

Zemní plyn má široké možnosti využití. Jako zdroj energie pomáhá v průmyslových odvětvích, v dopravě, ale významné místo má i v řadě domácností. Tam je využíván nejčastěji na vaření, na vytápění bytu či domu nebo na ohřev teplé vody.


TIP: Přečtěte si: Komu se vyplatí plynové topení


Proč se rozhodnout právě pro plyn? Mezi hlavní výhody patří zejména uživatelské pohodlí spojené se snadnou obsluhou a regulací provozu spotřebičů a rovněž výhodná cena. Například náklady na vytápění, které každoročně představují významnou část rodinného rozpočtu, jsou u plynu nižší, než u elektřiny. Aktuální cena plynu nijak nenasvědčuje tomu, že by se tento stav měl změnit.


Jak změnit dodavatele plynu

Kalkulačka ceny plynu vám ukázala, kde získáte nejlevnější plyn? Srovnání cen plynu motivuje ke změně dodavatele řadu zákazníků. Děsí vás nekonečné papírování, zdlouhavá komunikace s dodavateli a s tím vynaložené úsilí i čas? Ani v takovém případě nemusí vaše cena plynu zůstat vyšší, než je nutné. My totiž přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme za vás.


Jak to funguje? Kalkulátor ceny plynu obsahuje políčko na telefonní číslo, kam uvedete to vaše. Naši vyškolení operátoři se s vámi spojí a provedou vás celým procesem změny dodavatele krok za krokem. Vy přitom nemusíte opustit svůj domov. Při vybírání nového dodavatele se nedívejte jen na cenu, ale také na další podmínky. Nejlevnější nemusí nutně znamenat nejlepší.


Zemní plyn: Cena na burze se neustále mění

Stejně jako ostatní energetické komodity se i zemní plyn obchoduje na burze. Ceny plynu a elektřiny se neustále mění s ohledem na kapacitu těžby nebo výroby, ale také podle spotřeby, která závisí především na ekonomickém vývoji. Na ceny zemního plynu má vliv rovněž to, jak krutá byla zima. Plyn se totiž skladuje v zásobnících a pokud se po zimě vyprázdní, vzroste poptávka, a tím rostou i ceny zemního plynu.


Pokud vás zajímá aktuální cena plynu za kWh na velkoobchodní burze, můžete sledovat vývoj cen komodit například na pražské burze PXE. Většinou se však při obchodování neuvádí cena za 1 kWh plynu, ale za MMBtu – tedy cena za jeden milion britských tepelných jednotek (od British thermal unit). 1 MMBtu odpovídá přibližně 28,3 m3 plynu.


Průměrná cena plynu za kWh

České domácnosti v roce 2023 za kWh plynu zaplatí maximálně 3,02 Kč s DPH, jak stanovuje cenový strop nastavený vládou. Cena zemního plynu za kWh se nemění tak výrazně a často, jako je tomu u cen elektřiny. Trh se zemním plynem v Evropě byl před ruskou invazí na Ukrajinu výrazně stabilnější. Přesto docházelo k mírným výkyvům v průměrných cenách plynu za kWh, a to především podle počasí, respektive spotřeby zemního plynu na vytápění.


Česká republika v souvislosti s válkou na Ukrajině upustila od ruského plynu. Nahradily především dodávky z Norska a LNG ze zámoří.


Cena zemního plynu za kWh se před zastropováním cen lišila u každého dodavatele, protože ji energetické společnosti určovaly individuálně (pouze malá část je tvořena regulovanou částí). Do ceny plynu se tak promítl nejen vývoj na burze, ale také marže dodavatele.


Zemní plyn: Cena při výběru dodavatele není vše

Při výběru dodavatele byste se neměli dívat jen na nejnižší cenu plynu za kWh. Velkou roli hrají podmínky smlouvy, úroveň zákaznického servisu a celkově kvalita poskytovaných služeb. V online přehledu zemního plynu zjistíte nejen ceny plynu, ale porovnáte si také kvalitu nabídek. Ta je vyjádřena tzv. karmou dodavatele a zohledňuje férovost obchodních podmínek, stabilitu klientely či komunikaci zákaznické podpory.


Pokud si v přehledu zemního plynu zvolíte řazení nabídek podle doporučení, najdete dodavatele s nejlepším poměrem kvality a ceny za 1 kWh plynu.

Plynoměr: Cena za připojení

Teprve se chystáte na zavedení plynu do domácnosti? V tom případě vás budou zajímat nejen ceny za plyn, ale také cena za připojení plynoměru. Cena plynové přípojky se liší v závislosti na způsobu provedení, použitém materiálu a především délce. Určitě se vyplatí nechat si zpracovat několik cenových nabídek na připojení plynoměru – cena se může lišit o desítky procent. Přečtěte si podrobnosti, jaká je cena za připojení plynoměru.

Srovnaný magazín

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.