Výpověď a zrušení povinného ručení

  • Srovnání nabídek online

  • Rychlý výsledek do 2 minut

  • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

  • Úspora až 50 %

  • Nyní včetně výhodných balíčků
    s havarijním pojištěním

povinné ručení

Kdy vypovědět povinné ručení

Povinné ručení nemůžete vypovědět, kdykoliv se vám zachce. Základní výpovědní lhůta povinného ručení je 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud tuto lhůtu promeškáte, smlouva se automaticky prodlouží na další rok.

Ve specifických situacích existují i další možnosti, jak zrušit povinné ručení:

  • výpověď nové smlouvy do 2 měsíců od sjednání,
  • prodej vozu,
  • odcizení vozu,
  • vyřazení z evidence,
  • vznik pojistné události,
  • zvýšení pojistného ze strany pojišťovny.

Vypovězení povinného ručení k výročí smlouvy

Hledáte způsob, jak zrušit pojistku na auto, protože chcete změnit pojišťovnu? Pak zvolte výpověď povinného ručení k výročí smlouvy.

Vypovědět povinné ručení k výročí smlouvy můžete bez udání důvodu, jen je důležité pohlídat si včasný termín. Pojišťovna musí obdržet výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Pokud vám povinné ručení běží například od 3. 8. 2022, nastane výročí smlouvy 3. 8. 2023 a vy musíte doručit žádost o odhlášení povinného ručení 6 týdnů před tímto datem.

U většiny pojišťoven nezáleží na tom, zda platíte povinné ručení měsíčně, čtvrtletně či ročně – pojistné období se sjednává na jeden rok. Výjimkou je pojišťovna Pillow, u níž je pojistné období shodné s platebním obdobím. Pillow pojišťovna navíc zkrátila výpovědní lhůtu na 2 týdny před koncem pojistného období.

Jak zrušit povinné ručení z jiných důvodů

Existují specifické důvody, kdy máte právo vypovědět povinné ručení i mimo výročí smlouvy. V těchto případech však musíte předložit doklad, že situace opravdu nastala. Například velký technický průkaz, kde je zaznamenána změna vlastníka vozu nebo policejní protokol o krádeži, když dojde k odcizení vozidla.
  • Vypovězení nové smlouvy povinného ručení bez udání důvodu

    Po uzavření nové smlouvy máte 2 měsíce na to, abyste smlouvu vypověděli bez udání důvodu. K žádosti o ukončení pojistné smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Doručením výpovědi na pojišťovnu začne běžet výpovědní lhůta v délce 8 dní, po jejímž uplynutí smlouva zanikne.

  • Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla

    Pokud vozidlo prodáváte, máte samozřejmě právo na odhlášení povinného ručení. Na pojišťovně předložte kupní smlouvu a kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna vlastníka. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni, kdy jste jí změnu vlastníka ohlásili. Proto je vhodné oznámit změnu co nejdříve, nejlépe ihned v den prodeje vozidla.

  • Odcizení vozu

    Při krádeži vozu zašlete pojišťovně žádost o zrušení povinného ručení spolu s policejním protokolem o odcizení. Povinné ručení vám bude okamžitě ukončeno ke dni krádeže vozu.

  • Vyřazení vozidla z evidence

    Vozidlo můžete dočasně vyřadit z evidence a odevzdat poznávací značky. O tomto úkonu získáte záznam do velkého technického průkazu – jeho kopii předložte pojišťovně, aby vám povinné ručení ukončila. Pojišťovna zruší povinné ručení ke dni vyřazení vozu z evidence, a to i zpětně. Než se opět vydáte s autem na silnice, musíte samozřejmě uzavřít novou smlouvu.

  • Vznik pojistné události

    Způsobili jste dopravní nehodu, za níž pojišťovna vyplácela plnění? Pak máte právo vypovědět povinné ručení do 3 měsíců od vzniku pojistné události s měsíční výpovědní lhůtou.

  • Zvýšení pojistného

    O navýšení pojistného vás pojišťovna musí informovat minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Od oznámení o navýšení ceny pak máte 1 měsíc na to, abyste povinné ručení vypověděli. Pojištění bude ukončeno ke konci období, na které máte pojistku uhrazenou.

  • Ukončení dohodou

    Poslední, ale nejméně obvyklou možností, je zrušení povinného ručení dohodou mezi vámi a pojišťovnou. Pojišťovna musí s ukončením dohodou samozřejmě souhlasit.

Jak zrušit povinné ručení

Máte dvě možnosti, jak ukončit povinné ručení – osobně na pobočce pojišťovny nebo písemně. Písemnou žádost zašlete raději doporučeně, ať máte přehled, kdy podání na pojišťovnu dorazilo. Rozhodující je den, kdy pojišťovna výpověď obdržela, nikoliv datum odeslání.

Některé pojišťovny přijímají i elektronické podání výpovědi povinného ručení.

Pojišťovna

Výpověď povinného ručení elektronicky

Allianz

E-mailem na info@allianz.cz

ČPP

E-mailem na info@cpp.cz nebo pomocí datové schránky „3v8dkek“.

Výpověď je nutné naskenovat s vlastnoručním podpisem nebo ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.

ČSOB

Direct

Generali Česká pojišťovna

Pomocí kontaktního formuláře lze odeslat naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem, ale je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

HVP

E-mailem na info@hvp.cz, do přílohy vložte naskenovaný formulář s vlastnoručním podpisem.

Kooperativa

E-mailem na info@koop.cz.

Pillow

E-mailem na info@mypillow.cz. Je nutné použít e-mail, který u vás pojišťovna eviduje.

Slavia

UNIQA

Pomocí E-podatelny UNIQA pojišťovny.

Ukončení povinného ručení

K žádosti přiložte kopie požadovaných dokladů v případech, kdy to pojišťovna vyžaduje. Při výpovědi povinného ručení k výročí smlouvy nemusíte přikládat žádné přílohy. Nezapomeňte uvést, jakým způsobem má pojišťovna vypořádat případný přeplatek.

Po zrušení povinného ručení si včas sjednejte novou smlouvu, pokud plánujete s vozidlem nadále jezdit.

Proč podávat výpověď povinného ručení?

Na českém trhu se nabízí velké množství variant povinného ručení, přičemž rozdíl mezi shodným pojištěním u jednotlivých pojišťoven může činit stovky až tisíce korun ročně. Srovnejte si nabídky pomocí povinné ručení kalkulačka od několika pojišťoven a vyberte si to nejvýhodnější.

Srovnaný magazín

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • žena-vybírá-elektrokoloběžku
    21. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

    Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.