Úředník dává razítko

Výměna řidičských průkazů v roce 2021

Ani v letošním roce nemusíte s výměnou řidičského průkazu spěchat. Kvůli přetrvávající pandemii Covid-19 se z nařízení Evropské unie prodlužuje platnost řidičského oprávnění o 10 měsíců. Opatření se týká dokumentů, kterým končí platnost do 30. června 2021.

Prodloužení platnosti dokladů o 10 měsíců

Patříte-li mezi statisíce řidičů, jimž v první polovině letošního roku končí platnost řidičského průkazu, nemusíte s žádosti o nový doklad pospíchat. V souvislosti se snahou o omezení pohybu obyvatelstva kvůli koronavirové pandemii se prodlužuje platnost propadlých řidičských průkazů i technických prohlídek vozidel o 10 měsíců. Konkrétně se prodloužení týká:

  • řidičských průkazů,

  • pravidelných technických prohlídek,

  • průkazů profesní způsobilosti řidiče,

  • lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti,

  • některých dokladů či lhůt v oblasti nákladní, železniční a vodní dopravy.

Prodloužení se vztahuje na doklady, jejich platnost vypršela v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne, kdy původní platnost dokladu vypršela.

V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a např. udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

Již druhé prodloužení platnosti řidičských průkazů

Současné nařízení o výměně řidičských průkazů nese název Omnibus II. To navazuje na Omnibus I – obdobné nařízení vydané v souvislosti s první vlnou pandemie.

  • Omnibus II se týká řidičských průkazů, které vyprší od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců.

  • Omnibus I se týkal řidičských průkazů, které vypršely od 1. února do 31. srpna 2020. Platnost se prodloužila o 7 měsíců.

Opakované prodloužení platnosti řidičského průkazu

Řidičský průkaz, jehož platnost jste si již jednou prodloužili v rámci Omnibus I, si můžete znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o dalších 6 měsíců, pokud podruhé prodloužená platnost vyprší po 1. červenci 2021. Opakované prodloužení není možné využít u technických prohlídek.

Opakované prodloužení platnosti řidičských průkazů může být komplikované, proto se podívejte na příklady z praxe, jak může prodloužení vypadat.

  • Řidiči propadl řidičský průkaz 25. března 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 25. října 2020. V souladu s Omnibus II mu byla platnost prodloužena znovu, a to až do 1. července 2021.

  • Řidiči vypršela platnost řidičského průkazu 29. srpna 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 29. března 2021. V souladu s Omnibus II se platnost prodlouží o dalších 6 měsíců (do 29. září 2021), protože druhé prodloužení připadá na termín po 1. červenci 2021.


Kontrola vozidla

Kdy a kde vyměnit řidičský průkaz v roce 2021

Jestliže se na vás vztahuje nařízení Omnibus I nebo Omnibus II, nemusíte o prodloužení platnosti řidičského průkazu nikde žádat. Prodloužení funguje automaticky – při policejní kontrole se jednoduše prokážete propadlým dokumentem.

Možnost využít delší platnosti řidičských průkazů je pouze doporučená. Měla by pomoci zejména rizikovým skupinám občanů, aby nemuseli chodit na úřad. Úřady ale i nadále fungují a výměny řidičských průkazů provádí.

O výměnu řidičského průkazu můžete žádat na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností – projděte si jejich seznam. Nezáleží na místě vašeho bydliště. Žádost můžete podat nejdříve 3 měsíce před vypršením platnosti řidičského průkazu. Lhůta na vyřízení činí 20 dnů. Při splnění těchto podmínek je výměna řidičského průkazu bezplatná. Jestliže na výměnu spěcháte, můžete si připlatit 700 Kč za expresní vyřízení do 5 pracovních dnů.

Co je k výměně řidičského průkazu v roce 2021 potřeba

Na obecní úřad s rozšířenou působností se musíte dostavit osobně. Zastoupení není možné. Pro výměnu řidičského průkazu budete potřebovat:

  • žádost o vydání řidičského průkazu (obdržíte přímo na úřadu),

  • doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas),

  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit.

Fotografii k žádosti o výměnu řidičského průkazu již nepotřebujete, přímo na úřadě ji pořídí v elektronické podobě.

Chcete-li vyřídit řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů, uhradíte správní poplatek ve výši 700 Kč. Jestliže žádáte o výměnu řidičáku dříve než 3 měsíce před koncem jeho platnosti, uhradíte správní poplatek ve výši 200 Kč. Jinak je výměna bezplatná.

Co hrozí za pozdní výměnu řidičského průkazu

Jak jsme uvedli již výše, pokud vám končí platnost řidičského průkazu v období do 30. června 2021, nemusíte se kvůli propadlým dokladům stresovat. Jejich platnost se automaticky prodlužuje o 10 měsíců. Po vypršení této lhůty již nadále nemáte oprávnění řídit motorové vozidlo. Pokud přesto za volant sednete, hrozí vám pokuta 2000 Kč na místě nebo 2500 Kč ve správním řízení. Proto nenechávejte výměnu řidičského průkazu na poslední chvíli. Je možné, že se v druhé polovině roku budou kvůli odkládání na úřadech tvořit fronty, jako tomu bylo na přelomu roku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?