Elektrokolo stojící na dřevěném mostě

Vlastníte elektrokolo? Povinné ručení zatím potřebovat nebudete

11. 3. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Před pár měsíci v médiích kolovala šokující zpráva, že majitelé elektrokol a dalších populárních “elektrovozítek” budou muset mít sjednané povinné ručení. Tvůrci nové směrnice EU týkající se silničního provozu nakonec rozhodli jinak. Elektrokola, elektrokoloběžky a segwaye povinné ručení mít nemusí. Zatím.

Povinnost povinného ručení se nejvíce řešila v polovině loňského roku. V původním návrh směrnice se například psalo, že: „Oblast působnosti směrnice již zahrnuje i nové typy motorových vozidel, jako jsou elektrokola, segwaye či elektrické koloběžky. Používání těchto nových typů elektrických vozidel v dopravě může způsobovat dopravní nehody, jejichž poškozené je třeba chránit a urychleně odškodňovat“.

Povinné ručení i pro dětská elektroautíčka

Podle této definice by se povinné ručení vztahovalo na elektrokola a segwaye. Objevily se i poplašné zprávy, že pojištěná by musela být také dětská autíčka či jiná podomácku vyrobená vozítka s motorem. „Povinné ručení by se mělo vztahovat nejen na segwaye a elektrokola, ale i na elektroautíčka pro děti nebo různá podomácku vyrobená vozítka,“ uvedl Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP. „Žádné povinné ručení pro dětská autíčka či jiné hračky. Jde pouze o motorová či elektrická vozidla určená k přepravě,“ tvrzení Matouška obratem vyvrátila Evropská komise.

Už tehdy Evropská komise uvedla, že se jedná pouze o směrnici. Záleží na jednotlivých členských zemích, jak by se opatřeními řídila. Kdyby návrh opravdu prošel, Česká republika by mohla z národní legislativy povinné ručení pro elektrokola a segwaye jednoduše vyjmout. Nakonec to není nutné, protože evropští poslanci toto opatření odmítli jako zbytečné.

„Vztahovat povinné ručení automaticky na každé vozítko, které má motor či motorek, je nesmysl. Vyhráli jsme teď bitvu, nevyhráli jsme válku. Pevně věřím, že tak jak jsem přesvědčila tady kolegy, tak se mi to samé podaří s členskými státy," řekla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Nová směrnice usiluje o bezpečnější provoz

Směrnice EU se primárně zaměřuje na zvýšení bezpečnosti na evropských silnicích a zlepšení postavení poškozených osob v důsledku dopravních nehod. Pozitivní změny přináší také pro řidiče, kteří se přestěhují do jiné členské země. Majitelé elektrokol, segwayů, zahradních traktorů i dětských vozítek tedy mohou být v naprostem klidu.

Cílem nové směrnice je obětem nehod zajistit odpovídající odškodné. Proto by měly být podmínky stejné ve všech členských zemí Evropské unie. V tomto směru je Česká republika napřed díky Garančnímu fondu, který byl založen již v roce 2000. Z tohoto fondu je vypláceno odškodné obětem nehod zaviněných nepojištěnými vozidly.

„Také zajištění rovnosti všech občanů Evropské unie v případě nehod na silnici vnímáme jako krok dobrým směrem. V České republice je poškozený při dopravní nehodě odškodněn vždy, takže tento problém u nás neexistuje. Nicméně v některých členských státech EU tato pojistná ochrana zatím neexistuje,“ upozornila Lucie Žulavská z ČAP.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?