Naučte děti finanční gramotnosti: Stačí několik zásad a škola hrou
Děti a finanční vzdělání. Téma, o kterém se zas až tak často nemluví. Přitom je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak děti od malička učit hodnotě peněz, spořivosti nebo respektu z úvěrů a půjček? V zásadě je to jednoduché. Naše ratolesti totiž od malička opakují jen to, co vidí u nás – u svých rodičů, sourozenců, babiček a dědečků.
V první řadě je potřeba začít u sebe
Nebojte se nechat nahlédnout děti do rodinných financí, spoření i pravidelných výdajů, které v domácnosti běžně řešíte. Už od malička by totiž měly vědět, že peníze nerostou na stromech, ale je potřeba se zasloužit o to, aby do rodinné kasy přibyly.
Abyste ale mohli ve finanční gramotnosti vzdělávat ty nejmenší, je v první řadě potřeba začít u sebe. Pokud víte, že v téhle oblasti maličko pokulháváte, pořiďte si odborné publikace nebo alespoň čerpejte ze seriózních online zdrojů. Čtěte co nejvíce o investování, načerpejte znalosti o vytváření rodinného rozpočtu a finanční rezervy a důležitosti pravidelného spoření. A nezapomeňte si něco přečíst taky o tom, jak se můžete zbavit případných dluhů.
Oživte si i znalosti o tom, jak snížit běžné výdaje v domácnosti, jak ušetřit na energiích, a jaké jsou základní návyky finančně gramotného člověka. Osobní finance jsou i o znalostech různých finančních produktů. To se týká čehokoli od rychlých půjček, spořicích a termínovaných účtů přes kreditní karty, stavební spoření, penzijní připojištění a pojištění obecně, až po hypotéky a konsolidace půjček.
Finanční gramotnost pro děti jako hra
A jak naučit děti finanční gramotnosti? Zkuste to třeba hrou nebo vychytanou aplikací. Vyzkoušejte si společně online hru FinGR Play, která vás přenese do horizontu následujících třiceti let, během kterých budete spravovat rodinný rozpočet neznámé rodiny. Cílem je provést svěřenou rodinu 30 lety života, splnit v určeném věku její finanční cíle a k věku šedesáti let ji učinit finančně nezávislou. Jestli se vám to podaří, záleží v první řadě na tom, jak finančně hospodaříte a jestli se dobře staráte o svůj majetek.
Další zajímavou aktivitou je mobilní aplikace Saver & Spender. Ta je určena i těm nejmenším dětem od 5 do cca 11 let. Aplikace se snaží zábavnou formou rozvinout vnímání významu peněz. Hlavními postavami jsou spořivý a opatrný Saver spolu se zbrklým a utrácivým Spenderem, kteří cestují galaxií a zažívají vesmírné dobrodružství. Pokud chcete dítka naučit základním principům finanční gramotnosti a ještě je u toho skvěle pobavit, je appka Saver & Spender skvělou volbou.
Svěřte dětem vlastní prostředky
Finanční gramotnost si děti ale stejně ve finále nejlépe osvojí, pokud budou moci spravovat vlastní „majetek“. Proto se nebojte odměňovat je (vzhledem k jejich věku) za splnění nejrůznějších úkolů. Vyvarujte se ale odměnám za dobré známky nebo běžnou pomoc v domácnosti. Malým kapesným docílíte toho, že se děti naučí spořit a nebudou si v životě žít nad poměry.
Co to znamená v praxi? Třeba to, že když si budou chtít něco koupit, našetří si na to nebo si na danou věc vydělají. A protože platí staré známé pravidlo, že co se v mládí naučíš, to ve stáří jako když najdeš, je dobré začít s přiměřeným kapesným pokud možno co nejdříve.
Finanční gramotnost Čechů opět po letech klesla
Podle nejnovějších průzkumů České bankovní asociace (ČBA), která každoročně stanovuje tzv. Index finanční gramotnosti, gramotnost obyvatel České republiky po mnoha letech růstu opět poklesla. Co to znamená v praxi?
Třeba to, že více než čtvrtina Čechů se hůře orientuje ve finančních záležitostech a každý třetí považuje v současné době řadu informací za zbytečnou. Rezervu na horší časy si tvoří většina Čechů, nejčastěji s ní vyjdou ale pouhé tři měsíce, což je z obecného hlediska opravdu málo. Odborníci totiž doporučují finanční rezervu, která pokryje minimálně výdaje na šest po sobě jdoucích měsíců.
Abychom ale nebyli jen posly špatných zpráv, pak musíme doplnit, že z průzkumů ČBA vyplývá také to, že v době pandemie koronaviru dvě třetiny Čechů o penězích víc přemýšlelo, chce více spořit a lépe hospodařit.