Propočet hypotéky bydlení

Hypotéka na rekonstrukci: Jak si ji vybrat? - 2. díl

13. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

V minulém článku jsme si uvedli několik variant, jak financovat rekonstrukci bytu nebo domu. Nejde jednoznačně říct, která varianta je levnější, vždy je potřeba si situaci propočítat na vašem příkladě.

Jak si propočítat, co se vám vyplatí?

Pokud jste na vážkách, jestli se vám vyplatí hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, je potřeba si vše sepsat. 

Záleží totiž i na tom, jestli budete žádat o úvěr s nebo bez zástavy nemovitosti. U úvěrů bez zástavy nemovitosti je to tak, že úrokové sazby jsou nižší u hypoték a vyšší u úvěrů ze stavebního spoření. V případě, že úvěr bude se zástavou nemovitosti, jsou úrokové sazby leckdy srovnatelné a stačí porovnat, která instituce vám nabídne o kousek lepší podmínky.

Vždy si ale spočítejte celkové náklady. Ani nižší úvěr u úvěru ze stavebního spoření nemusí znamenat, že vás tato půjčka vyjde levněji. 

Překlenovací úvěry mají často jiný systém splácení než hypotéky. Stává se totiž, že nejdříve platíte pouze úroky a až pak samotný úvěr, což vede k tomu, že ačkoli vám stavební spořitelna nabídne úvěr s nižší úrokovou sazbou, ve výsledku vás vyjde dráž, než hypotéka s o něco vyšší úrokovou sazbou. Vždy proto porovnávejte celkovou nákladovost.

Na malou rekonstrukci stačí spotřebitelský úvěr

Pokud je vaše rekonstrukce nízkorozpočtová, nebo jde jen o malou rekonstrukci některých částí bytu či domu, možná nebude potřeba si brát velký úvěr, ale postačí jiná varianta.

Někteří si na rekonstrukci bytu či domu v tomto případě berou spotřebitelský úvěr.  Ten je zároveň nejčastějším typem půjčky. Spotřebitelský úvěr může být zajištěný i nezajištěný. Záleží na výši úvěru a na tom, jak se s bankou dohodnete. 

Rada na závěr

Před tím, než se finálně rozhodnete, kde si úvěr či hypotéku na rekonstrukci vezmete, si nechte udělat několik nabídek od různých bank či stavebních spořitelen. Ty pak porovnejte z hlediska celkové nákladovosti.

Nechte si čas na rozmyšlenou a rozhodně se nenechte do podpisu smlouvy nutit. Je zcela běžné, že finanční instituce vám předloženou nabídku podrží 14 dní až měsíc, což vám dá dost času na to, porovnat si nabídky i od jiných institucí.

Pokud vás naopak některá instituce bude do podpisu tlačit s tím, že nabídka je jedinečná a už se nebude opakovat, zbystřete a raději se poohlédněte jinde.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.