Dítě v autě

Dítě v autě: Na co si dát pozor?

24. 1. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Bezpečnost dítěte v autě by měla být na prvním místě. Přesto mnozí rodiče nejen podceňují dobře míněné rady ohledně bezpečné přepravy dětí v autě, ale často porušují zákon, když děti, byť na kratší vzdálenosti, cestují bez autosedačky či dokonce nepřipoutané.

Nechat dítě “běhat” nepřipoutané a bez sedačky po zadních sedadlech auta je sice pro něj velmi zábavné, ale také velmi nebezpečné. Nebezpečný je ale pro malé děti i samostatný bezpečnostní pás bez dětské autosedačky. Ani vzít si dítě na klín není zrovna vhodné a bezpečné řešení, jak přepravovat dítě v autě.

Jediné bezpečné řešení poskytuje odpovídající dětská autosedačka. Zákon v tomto případě hovoří jasně. Dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů a není vyšší než 150 cm, musí být ve vozidle přepravováno pouze za použití dětské autosedačky. To však není vše. Pozor je třeba si dát i na další věci.

Špatně nainstalovaná autosedačka

Kromě správného výběru odpovídající autosedačky dle váhy, výšky a věku dítěte, je stejně důležité ji bezpečně nainstalovat do vozidla.

Až u 5 % nainstalovaných autosedaček bývá problém špatná či nestabilní montáž, nedostatečné utažení integrovaných popruhů, špatně použitý bezpečnostní pás při zabezpečení dítěte v autosedačce či nekompatibilní autosedačka s typem vozidla.

Při instalaci dětské autosedačky je doporučeno důsledně se držet přiloženého návodu a v případě potřeby si najít názorné video. Některé bezpečnostní systémy pro děti jsou opravdu složité a vyžadují náročnější instalaci.

Autosedačka

Přeprava nejmenších dětí v autě

U nejmenších dětí se používají tzv. kolébky, které se umisťují vždy proti směru jízdy a jsou zabezpečeny buď bezpečnostním pásem nebo prostřednictvím systému IsoFix.

Všeobecně platí, že děti by se měly přepravovat v sedačkách umístěných proti směru jízdy, co nejdéle to jde. Je-li miminko přepravováno na sedadle spolujezdec vedle řidiče, je nutné vypnout airbag.

Žádné volně se pohybující věci v autě

V autech, ve kterých se přepravují děti, se často povalují různě těžké hračky a předměty. Je třeba si uvědomit, že při nárazu jakákoliv věc zvýší svou váhu až několikanásobně a může být příčinou vážného úrazu či dokonce úmrtí osoby jedoucí ve vozidle.

Těžké předměty vždy převážejte v kufru a hračky ukládejte do k tomu určených držáků. V okolí dítěte by rovněž neměla ležet žádná taška s potravinami či sportovním vybavením.

Žádné krmení a péče o dítě za jízdy

Poměrně oblíbené je krmení dítěte za jízdy, aby bylo klidné a neplakalo. Jenomže i takové krmení rohlíkem či piškoty může být nebezpečné. Za prvé řidič či řidička nevěnuje 100% pozornost řízení motorového vozidla a za druhé se dítě může začít dusit, což může vyústit ve velmi nebezpečnou situaci. Pokud je krmení nezbytné, volte alespoň vhodné jídlo (např. přesnídávkové kapsičky či velmi malé kousky jídla).

Autosedačka - otec

Dítě přepravujte bez bundy

V zimě dítě vždy svlékněte z bundy předtím, než jej posadíte do autosedačky a zabezpečíte. Nejrůznější bezpečnostní testy prokázaly, že během nárazu může dítě oblečené do hladké péřové bundy či kombinézy ze sedačky snadno vyklouznout a vyletět ven.

Kdy může dítě sedět v autě bez sedačky?

Dítě smí cestovat v autě bez autosedačky ve vozidlech taxislužeb, bezpečnostních složek (hasiči, policie, záchranná služba) a ve vozidlech zajišťující rozvoz do mateřských nebo základních škol. V ostatních vozidlech může dítě cestovat bez dětské autosedačky pouze tehdy, pokud to neumožňuje jeho zdravotní stav.

Dítě nesmí zůstat v autě samotné

V žádném případě nenechávejte dítě v autě samotné, ani kdyby to bylo na 5 minut. Hrozí krádež či odtažení auta i s dítětem a velké riziko představuje i špatné počasí, zejména letní horka. Dojít můžete také k poruše elektroniky a v případě nefunkčního ovládání se nemusíte dostat do auta.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.