Auto uvnitř

Česká automobilka Škoda je mezi řidiči hodně oblíbená. Nejlépe se prodává Octavia a Fabia

Česká značka ŠKODA si drží velmi dobrou pověst a čeští řidiči na ni nedají dopustit. Za nejlepšího představitele značky je považován model Škoda Octavia, který se vyrábí již od roku 1996. Žádného jiného modelu se na českém trhu dosud neprodalo a neprodává více.

Češi mají jasno. Nejlepším autem na trhu je česká Škoda Octavia. Následují další modely od Škodovky, lidovější Fabia a top model Superb. Tato česká auta se na českém trhu hřejí na výsluní, neztrácí se ale ani na evropských, a dokonce i světových trzích. Na prvních pozicích se česká automobilka drží u sousedního Slovenska nebo i ve Švýcarsku. Nejvíce škodovek se v porovnání s českým trhem prodá pouze v Německu a v Číně.

Nejprodávanějším autem v Česku je Škoda Octavia

Loňský rok 2019 je, co do počtů prodaných aut, hodnocen jako méně úspěšný. Nižší počty prodaných aut byly údajně způsobeny zavedením nových emisních norem na konci roku 2018.

Nejsilnější pozici si drží domácí Škoda Auto s většinovým podílem na automobilovém trhu (34,31 %). Na druhém a třetím místě se střídá německý Volkswagen (8,39 %) a rumunská automobilka s francouzskou podporou Dacia (7,03 %), která jako jedna z mála evidovala nárůst prodeje oproti předešlému roku.

Nejoblíbenější automobilky dle počtu prodaných vozidel v roce 2019

ZnačkaPočet prodaných (registrovaných) vozidelTržní podíl na českém trhuMeziroční rozdíl

Škoda Auto


44 090


34,31 %


-6,1 %


Volkswagen


10 782


8,39 %


-21,5 %


Dacia

9 032


7,03 %


+5,8 %


Hyundai

8 562


6,66 %


-17,4 %


Peugeot

6 233


4,85 %


+8,2 %


Nejprodávanější modely na českém trhu v roce 2019

ZnačkaPočet prodaných (registrovaných) vozidelTržní podílMeziroční rozdíl

Škoda Octavia


11 746


9,14 %


-19 %


Škoda Fabia


10 863


8,45 %


-2,5 %


Škoda Rapid


6 872


5,35 %


-16,3 %


Škoda Karoq


5 051


3,93 %


+35,3 %


Škoda Kodiaq


3 399


2,65 %


-1,3 %


Výrobní hala Škoda

Britští řidiči hodnotí Škodu jako pátou nejlepší značku

Škodovku ale takto dobře nehodnotí pouze čeští nebo slovenští řidiči. Automobily od české škodovky velmi dobře hodnotí evropští řidiči všeobecně, což svědčí o výborné kvalitě aut od této Mladoboleslavské automobilky.

Také Britové si škodováckých vozidel cení. Vyplývá to z průzkumu, který v první čtvrtině letošního roku uspořádal populární britský magazín Auto Express.

Žebříček nejlepších značek dle britského magazínu Auto Express:

  1. Lexus - 90,85 %

  2. Kia - 90,84 %

  3. Subaru - 90,60 %

  4. Mazda - 90,51 %

  5. Škoda - 90,26 %

  6. Toyota - 90,09 %

  7. Honda - 89,95 %

  8. Peugeot - 89,87 %

  9. Alfa Romeo - 89,84 %

  10. Volvo - 89,55 %

Česká Škoda se v hodnocení Britů umístila na krásném pátém místě za Mazdou, Subaru, Kiou a Lexusem, který se umístil na prvním místě. Škoda Auto tak získala lepší hodnocení než japonská Toyota či švédské Volvo. A to už je co říci. Britové Škodu hodnotí takto dobře dlouhodobě a zdejší magazíny ji často udělují různá ocenění.

Škodovky jsou prostorné, praktické a drží se motta “simply clever”

Nejvíce si Britové a ostatní evropští řidiči na české značce a jejích automobilech cení praktičnosti a prostornosti. Škodovky všeobecně vynikají mezi modely v odpovídajících kategorií prostorným zavazadlovým prostorem, velkým množstvím odkládacích prostor a celou řadou šikovných a chytrých prvků usnadňujících cestování.

Další body Škoda získává za dlouhodobě držící se kvalitu dílenského zpracování, povedený moderní, byť pro někoho usedlejší design i multimediální systém s nízkou poruchovostí. Řidičům a majitelům škodovek se rovněž líbí dobré jízdní vlastnosti a oceňují i nízké provozní náklady. Jednou z mála slabin, nikoliv však zásadní, je podle některých řidičů spíše konzervativní vzhled, který by prý mohl být alespoň o trochu odvážnější.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?