Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Nebankovní půjčka

Co je nebankovní půjčka

Dle typu poskytovatele dělíme úvěrové produkty na bankovní a nebankovní půjčky. Nebankovní půjčky poskytují jiné subjekty než banky, musí však splňovat podmínky stanovené platným zákonem o spotřebitelském úvěru.

Zákon o spotřebitelském úvěru

Nejnovější aktualizace zákona o spotřebitelském úvěru vstoupila v platnost 1. prosince 2016 a přinesla s sebou velké změny týkající se nebankovních půjček a jejich poskytovatelů. Do této doby byla pravidla více než benevolentní a nebankovní půjčky tak mohl poskytovat v podstatě kdokoliv.

Půjčky do té doby poskytovaly desítky tisíc společností často velmi pochybné pověsti, což vedlo k šíření neférových praktik, obohacování na úkor rizikových žadatelů a lichvářství. Nové podmínky přinesly zpřísnění pravidel a po uvedení v praxi na trhu zůstalo fungovat něco málo přes sto nebankovních poskytovatelů. Současný poskytovatel nebankovních půjček musí vlastnit licenci ČNB pro poskytování úvěru.

Aktuálně platné zákonem stanovené podmínky pro všechny poskytovatele nebankovních půjček jsou:

  • Sídlo na území ČR,

  • minimální finanční kapitál 20 milionů korun,

  • podmínka důvěryhodnosti,

  • odborná způsobilost,

  • průhledný a nezávadný původ finančních zdrojů.

Nebankovní půjčka versus bankovní půjčka

Všeobecně se mezi lidmi nese názor, že nebankovní půjčky jsou dostupnější avšak za cenu méně výhodných podmínek. To však platilo o pár let dříve, kdy nebankovní půjčky mívaly o hodně vyšší úrokové sazby a často s nimi byly spojovány až lichvářské úroky a mnohdy nehorázně vysoké sankce při problémech se splácením půjčky.

Dnes už tento rozdíl není tak jednoznačný a leckterá současná nebankovní půjčka od prověřeného poskytovatele je nejen svými podmínkami podobná těm bankovním, ale mnohdy je dokonce i výhodnější. Mohou za to nejen přísnější podmínky a přehlednější trh s nebankovními půjčkami, ale i silná konkurence.

Druhy nebankovních půjček

Nebankovní půjčky se dělí podobně jako bankovní a to dle doby splatnosti a dle účelu.

Dělení dle účelu:

  • Účelové nebankovní půjčky - půjčky lze použít pouze na předem určený účel, typickým zástupcem je nebankovní hypotéka na bydlení.

  • Neúčelové nebankovní půjčky - půjčku lze použít na cokoliv, účel není nutné dokládat.

Dělení dle doby splatnosti:

  • Krátkodobé nebankovní půjčky - půjčky typické pro nebankovní poskytovatele s dobou splatnosti do 30 dní, jedná se o nízké půjčku do maximální výše 30 000 Kč.

  • Střednědobé nebankovní půjčky - běžný spotřebitelský úvěr v řádu desítek až stovek tisíce korun s dobou splatnosti cca 1 rok až 10 let.

  • Dlouhodobé nebankovní půjčky - půjčky ve výši až několika milionů korun se splatností nad 10 let (nebankovní hypotéky).