Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je bezúročná půjčka

S poskytnutím finanční půjčky je spojená odměna pro jejího poskytovatele v podobě úrokové sazby či jednorázového poplatku. Méně častá je bezúročná půjčka, za kterou si poskytovatel neúčtuje žádný úrok.

Kdy se bezúročné půjčky používají

Nejčastější je bezúročná půjčka poskytovaná mezi přáteli a rodinnými příslušníky. Ti si půjčují peníze bez jakéhokoliv požadavku na úrok a další poplatky. Dlužník tedy vrací pouze tolik, kolik si půjčil. Bezúročnou půjčku může svým zaměstnancům také nabídnout zaměstnavatel jako benefit.

V poslední letech se objevily bezúročné půjčky poskytované převážně nebankovními společnostmi. Jedná se o drobné půjčky ve výši pár tisíc korun, za které si neúčtují žádné úroky ani další poplatky. Jedná se marketingový tah, jak k sobě nalákat nové zákazníky, protože bezúročná půjčka je nabízena pouze novým zákazníkům a lze ji využít pouze jednou.

Bezúročné půjčky nemusí být zadarmo

Bezúročná půjčka nemusí vždy znamenat půjčku zadarmo. Půjčka zadarmo je to pouze tehdy, pokud s půjčkou nesouvisí nejen žádný úrok, ale také žádné další poplatky. V některých případech si však poskytovatelé na místo úroku účtují vysoké poplatky nebo jiné poplatky za poskytnutí, vedení účtu či za upomínky a pozdní splácení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2