Když se dnes rozhodneme sjednat si povinné ručení , je to možné například na automobil nebo motocykl. Ministerstvo dopravy ale chystá poměrně zajímavou novelu, v rámci které by bylo třeba pojistit i celou řadu dalších „vozidel", se kterými obvykle ani nejezdíme na silnicích, jelikož je využíváme výhradně na našem vlastním pozemku. Pojďte spolu s námi zjistit více.

Čeho se změny týkají?

Začneme primárně tím, na jaká vozidla by se dané změny vztahovaly. Vlivem rozhodnutí Evropského soudního dvora by bylo nutné pojistit v podstatě všechny dopravní prostředky s pohonem. Může se tak stát, že u našich pojišťoven budeme poptávat povinné ručení třeba na zahradní traktory, minikáry, motokáry, různé zahradní stroje, nebo na elektrické invalidní vozíky. To vše je jenom zlomek možností, se kterými konkrétní novelizace počítá. Na druhou stranu ale počítá i s tím, že by byla možná krátkodobá forma pojistky , takzvaná sezonní, které by platila například jenom v létě.

Aktuálně probíhá připomínkové řízení

Pokud jste z dané novely vyděšeni, rozhodně se vám nedivíme. Může totiž nejenom přidělat mnoho práce, ale jistě připraví vaši peněženku o nemalé finanční prostředky. Aktuálně je zákon v připomínkovém řízení. Dá se očekávat, že k samotnému schvalování se dostane v období listopadu. Vše navíc vypadá tak, že ministerstvo ho chce prosadit skutečně co nejrychleji, jelikož k připomínkování například ani nepozvalo klíčové organizace, kterých se změny mohou týkat. Vlivem toho může dojít třeba i k tomu, že budou mnohá důležitá fakta opomenuta, což se následně negativně podepíše na samotné nutnosti aplikovat tuto novelu v praxi.

Máte obavy?

Pokud ano, připomeňme, že dnes můžeme povinné ručení sjednat poměrně jednoduše online, stejně jako nechybí možnost porovnat si ceny a vybrat tu nejvýhodnější variantu. Dá se tak očekávat i to, že něco podobného bude možné i v budoucnu, až budete pojišťovat třeba právě váš obyčejný zahradní traktůrek.

Články související s těmito výrazy:

Nové druhy pojištění, Novinky v zákoně