Blog
Hypotéky
Vývoj úrokových sazeb

Jaké budou úrokové sazby hypoték ve druhé polovině roku 2021?

21. června 2021|Monika Šaríková|

Období extrémně levných hypoték je u konce. Tuzemské banky už v první polovině letošního roku minimálně jednou zvyšovaly úrokové sazby úvěrů na bydlení a v následujících měsících budou zřejmě dále zdražovat. Ceny nemovitostí přepisují historická maxima a dostupnost vlastního bydlení se řadě Čechů čím dál více vzdaluje. Přečtěte si, jakým směrem se mohou vyvíjet úrokové sazby hypoték v druhé polovině roku 2021.

Zájem Čechů o úvěry na bydlení vygradoval v prvním čtvrtletí letošního roku. Banky podle statistiky Fincentrum Hypoindexu poskytly za tři měsíce roku 2021 hypotéky za téměř 100 miliard korun, přičemž nejsilnějším měsícem byl březen, kdy lidé uzavřeli úvěry za více než 44,7 miliardy korun. Vzrostla také průměrná výše sjednané hypotéky, a to na 3 105 568 korun. Zájem o úvěry na bydlení překvapil i samotné banky a doba potřebná k vyřízení hypotéky se prodloužila až na dvojnásobek.

Mám zájem o hypotéku

Úrokové sazby hypoték začínají růst

Za extrémní poptávkou po nových hypotékách i refinancování těch stávajících stály především obavy z pokračujícího růstu úrokových sazeb, dalšího zdražování nemovitostí a inflace. Tato očekávání se od začátku roku skutečně pomalu naplňují. V květnu po šesti měsících překročila průměrná úroková sazba hypoték hranici dvou procent a zastavila se na hodnotě 2,06 procenta.

V posledních měsících je také patrné výrazně vyšší tempo růstu cen nemovitostí. Z dat HB Indexu od Hypoteční banky vyplývá, že ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem si za první tři měsíce letošního roku připsaly nejvyšší čtvrtletní růst za posledních deset let. Byty meziročně zdražily o 13,4 procenta, rodinné domy o 10,4 procenta a pozemky dokonce o 15,8 procenta. Silnou poptávku po nemovitostech podporovaly především nízké úrokové sazby a rostoucí zájem ze strany investorů. V následujících měsících nemovitosti zřejmě ještě podraží. Důvodem je především výrazný růst cen stavebních materiálů i dalších vstupů a také nedostatek pracovníků na stavbách.

ČNB zvedá základní úrokové sazby 

Obavy z inflace související s rychlým oživením ekonomiky po lockdownu přiměly centrální banku ke zvýšení základních úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky na svém červnovém zasedání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Podle mnohých analytiků a ekonomů je velmi pravděpodobné, že se letos nejedná o poslední zvyšování sazeb. Od úrokové repo sazby České národní banky se odvíjí úročení úvěrů poskytovaných bankami. V případě hypoték ovšem nejde o jediný parametr – do nastavení sazeb se promítají například úrokové marže bank, celková poptávka po hypotékách, rizikovost žadatelů o úvěr a v neposlední řadě také očekávaný vývoj ekonomiky. 

Infografika - ceny nemovitostí

Sazby hypoték mohou vystoupat ke třem procentům

Dosavadní vývoj naznačuje, že zdražování hypoték bude pokračovat i v následujících měsících. O žádný skokový růst ovšem nepůjde. Na konci roku 2021 se může průměrná výše úrokových sazeb hypoték pohybovat v pásmu 2,4 až 2,8 procenta. Pokud by úrokové sazby hypoték vystoupaly až ke třem procentům, mohlo by již dojít k citelnějšímu ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení. Zájem o hypotéky bude v následujících měsících ovlivněn i vývojem cen nemovitostí. Další zdražování bytů, rodinných domů i pozemků sníží dostupnost vlastního bydlení pro mnoho lidí. 

Vyplatí se dnes koupit nemovitost? 

Ceny nemovitostí jsou nyní na maximech. Kdo si pořizuje byt, rodinný dům, pozemek nebo rekreační objekt jako investici, měl by si dát pozor na to, kde se nemovitost nachází. Ceny jsou totiž na řadě míst nadhodnocené. Například byty jsou podle odhadu České národní banky v lokalitách s vyšším podílem investičních bytů nadhodnocené až o čtvrtinu. Pokud si pořizujete nemovitost k vlastnímu bydlení a plánujete v ní strávit desítky let, nemusí vás současné ceny příliš znepokojovat. Ceny nemovitostí totiž v dlouhodobém horizontu vždy rostly.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).