Vývoj úrokových sazeb

Jaké budou úrokové sazby hypoték ve druhé polovině roku 2021?

Období extrémně levných hypoték je u konce. Tuzemské banky už v první polovině letošního roku minimálně jednou zvyšovaly úrokové sazby úvěrů na bydlení a v následujících měsících budou zřejmě dále zdražovat. Ceny nemovitostí přepisují historická maxima a dostupnost vlastního bydlení se řadě Čechů čím dál více vzdaluje. Přečtěte si, jakým směrem se mohou vyvíjet úrokové sazby hypoték v druhé polovině roku 2021.

Zájem Čechů o úvěry na bydlení vygradoval v prvním čtvrtletí letošního roku. Banky podle statistiky Fincentrum Hypoindexu poskytly za tři měsíce roku 2021 hypotéky za téměř 100 miliard korun, přičemž nejsilnějším měsícem byl březen, kdy lidé uzavřeli úvěry za více než 44,7 miliardy korun. Vzrostla také průměrná výše sjednané hypotéky, a to na 3 105 568 korun. Zájem o úvěry na bydlení překvapil i samotné banky a doba potřebná k vyřízení hypotéky se prodloužila až na dvojnásobek.

Úrokové sazby hypoték začínají růst

Za extrémní poptávkou po nových hypotékách i refinancování těch stávajících stály především obavy z pokračujícího růstu úrokových sazeb, dalšího zdražování nemovitostí a inflace. Tato očekávání se od začátku roku skutečně pomalu naplňují. V květnu po šesti měsících překročila průměrná úroková sazba hypoték hranici dvou procent a zastavila se na hodnotě 2,06 procenta.

V posledních měsících je také patrné výrazně vyšší tempo růstu cen nemovitostí. Z dat HB Indexu od Hypoteční banky vyplývá, že ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem si za první tři měsíce letošního roku připsaly nejvyšší čtvrtletní růst za posledních deset let. Byty meziročně zdražily o 13,4 procenta, rodinné domy o 10,4 procenta a pozemky dokonce o 15,8 procenta. Silnou poptávku po nemovitostech podporovaly především nízké úrokové sazby a rostoucí zájem ze strany investorů. V následujících měsících nemovitosti zřejmě ještě podraží. Důvodem je především výrazný růst cen stavebních materiálů i dalších vstupů a také nedostatek pracovníků na stavbách.

ČNB zvedá základní úrokové sazby 

Obavy z inflace související s rychlým oživením ekonomiky po lockdownu přiměly centrální banku ke zvýšení základních úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky na svém červnovém zasedání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Podle mnohých analytiků a ekonomů je velmi pravděpodobné, že se letos nejedná o poslední zvyšování sazeb. Od úrokové repo sazby České národní banky se odvíjí úročení úvěrů poskytovaných bankami. V případě hypoték ovšem nejde o jediný parametr – do nastavení sazeb se promítají například úrokové marže bank, celková poptávka po hypotékách, rizikovost žadatelů o úvěr a v neposlední řadě také očekávaný vývoj ekonomiky. 

Infografika - ceny nemovitostí

Sazby hypoték mohou vystoupat ke třem procentům

Dosavadní vývoj naznačuje, že zdražování hypoték bude pokračovat i v následujících měsících. O žádný skokový růst ovšem nepůjde. Na konci roku 2021 se může průměrná výše úrokových sazeb hypoték pohybovat v pásmu 2,4 až 2,8 procenta. Pokud by úrokové sazby hypoték vystoupaly až ke třem procentům, mohlo by již dojít k citelnějšímu ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení. Zájem o hypotéky bude v následujících měsících ovlivněn i vývojem cen nemovitostí. Další zdražování bytů, rodinných domů i pozemků sníží dostupnost vlastního bydlení pro mnoho lidí. 

Vyplatí se dnes koupit nemovitost? 

Ceny nemovitostí jsou nyní na maximech. Kdo si pořizuje byt, rodinný dům, pozemek nebo rekreační objekt jako investici, měl by si dát pozor na to, kde se nemovitost nachází. Ceny jsou totiž na řadě míst nadhodnocené. Například byty jsou podle odhadu České národní banky v lokalitách s vyšším podílem investičních bytů nadhodnocené až o čtvrtinu. Pokud si pořizujete nemovitost k vlastnímu bydlení a plánujete v ní strávit desítky let, nemusí vás současné ceny příliš znepokojovat. Ceny nemovitostí totiž v dlouhodobém horizontu vždy rostly.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.