I když mluvíme o pojistce, která je dnes dobrovolná, neměli bychom zapomínat na to, že je pro každého z nás velmi důležitou nezbytností. A to proto, že za minimální náklady můžeme velmi dobře ochránit celé naše bydlení. Podívejte se s námi, jak sjednat tu správnou.

 

Jak pojistka vypadá?

Začněme nejprve tím, co dnes mohou současné pojišťovny vlastně nabídnout. V první řadě dělí pojištění domácnosti na základní, nadstandardní a doplňkové. V tomto směru mluvíme třeba o výši pojistných limitů, stejně jako o tom, zda sjednáváme pojistku třeba jenom pro domácnost, nebo i náš sklep, či další součásti našeho domu a bytu.
Důležité jsou také pojistné limity. Jde o maximální částky, které může pojišťovna v případě pojistné události vyplatit. Ty obvykle volíme sami. A jak by měly být vysoké? Vždy by měly odpovídat hodnotě věcí v našem domově. Lepší je, když budou o trochu vyšší.

 

Co pojistíme?

Základní charakteristiku pojistky známe. Podívejme se také na to, co vlastně pojišťujeme. Na rozdíl od pojištění nemovitosti, které se vztahuje na stavbu jako takovou, je pojištění domácnosti spojeno s naším movitým majetkem. A to jakýmkoliv, který slouží k provozu domácnosti či uspokojování potřeb každého obyvatele. Jsou to ale i základní stavební součásti interiéru, jako podlahy, obklady malby a mnoho dalšího.

 

Pozor na hodnotu

Výše jsme uvedli základní informace o samotných pojistných limitech . Tuto informaci je třeba rozvést. Roli hraje takzvaná nová nebo časová hodnota. O co jde? O hodnotu věcí, které oceňujeme buď v rámci současné hodnoty, nebo hodnoty pořizující. Ideální je tedy využívat hodnotu novou. Proč? Pokud vám je například odcizeno kolo, dostanete přesně tolik, kolik vás v době pořízení stálo.
Velmi důležité je také sledovat samotné pojistné podmínky. Ty obvykle bývají rozsáhlé a pro laika téměř nečitelné. Dobré je tedy hledat spíše možné zkušenosti online, jelikož nám pomohou udělat si obrázek o konkrétní pojišťovně.