Blog
Energie
Technik topení

Jak na domácí úspory energií? Pozor hlavně na vytápění

14. dubna 2021|Michal Doležel|

Téměř v každé domácnosti je možné najít prostor pro úsporu energií, a tedy i peněz. Právě náklady na energie se totiž nezanedbatelnou měrou podílejí na rodinném rozpočtu. Máme pro vás praktické a funkční tipy pro úspory a snížení nákladů na energie.

Běžná česká domácnost ročně vydá za energie podle dat Českého statistického úřadu průměrně okolo 35 000 korun v bytech a necelých 40 000 korun v rodinných domech. Právě v rodinných domech se přitom energie na celkových nákladech na bydlení podílí zhruba dvěma třetinami. I malá energetická úspora a optimalizace energetického tarifu proto může běžné domácnosti přinést i tisíce korun ročně.

Záleží samozřejmě na spotřebě energií v konkrétní domácnosti. Malá domácnost s jedním či dvěma členy může drobnými změnami za rok ušetřit maximálně pár tisícovek. Obyvatelé starších rodinných domů, kteří třeba topí a ohřívají vodu elektřinou, však mohou vhodnou úpravou svých zvyků a investicí do úsporných spotřebičů ročně uspořit až desítky tisíc korun.

Porovnat ceny energií

Jak ušetřit náklady na vytápění

Nejvíce energie obvykle domácnost spotřebuje na vytápění. Začněme proto zde. Nejefektivnější cestou k úsporám energií na vytápění je důsledná a správná regulace topení. Důležité je nepřetápět, ale zároveň interiér ani příliš nepodchlazovat. Pamatujte, že každý stupeň navíc znamená vyšší náklady na vytápění. Někdy se říká, že o 1 ॰C vyšší teplota v interiéru znamená o 6 % vyšší spotřebu energie na vytápění. Tento údaj je ale nutné brát jen jako orientační.

Pokud bydlíte v domě s centrálním zásobováním teplem, určitě máte na radiátorech instalované termostatické hlavice. Ty nastavte na požadovanou teplotu a poté jen lehce korigujte, aby se interiér vytápěl stejnoměrně. V žádném případě nepoužívejte termostatické hlavice v režimu vypnuto/zapnuto, protože takto jen zbytečně rozkolísáte teplotu v místnosti a topení je pak neefektivní. Radiátory by také nemělo nic zakrývat, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch.

Pokud máte vlastní kotel, platí pro vás to samé. Kotel by měl běžet stále v optimálním režimu a zbytečně nespínat. Pokud používáte jiný zdroj vytápění nebo starý plynový kotel, zvažte investici do moderního plynového kotle. Nové kotle totiž využívají kondenzační technologii ohřevu (využívá se kondenzační teplo spalin), která nabízí účinnost až 108 %. Investice do takového kotle se může díky úsporám energií vrátit už za čtyři nebo pět let.

Průměrné měsíční výdaje domácností za energie

ElektřinaPlynTopení

Byt


1 163 Kč


556 Kč


1 170 Kč (centrální zásobování teplem)


Rodinný dům


1 912 Kč


1 293 Kč


641 Kč (tuhá paliva)


Zdroj dat: ČSÚ (2019)

Pokud chcete a můžete, zvažte také investici do dalšího zdroje tepla. Vhodným doplňkovým zdrojem tepla mohou být třeba krbová kamna na dřevo, která vám zajistí levné teplo a příjemný pohled na oheň. Krbovými kamny na dřevo můžete topit celou topnou sezónu a plynem nebo elektřinou si jen přitápět v případě potřeby.

Větrejte správně

S vytápěním úzce souvisí správné větrání. Pokud větráte, otevřete okno dokořán a nechte vzduch v místnosti rychle vyměnit. Takto stačí větrat přibližně půl minuty až minutu, kdy se vzduch v interiéru vymění za čerstvý, ale nevychladnou stěny. Dlouhodobě otevřená ventilace jen chladí okolí okna a způsobuje srážení vody na sklech oken a růst plísní.

Moderní okna umožňují i takzvanou mikroventilaci, kdy nejsou okna těsně zavřená a mezi rámem a křídlem okna může proudit vzduch. Na tu ale zapomeňte a v zimě ji vůbec nepoužívejte. Pouze ochlazuje rámy a parapety a takové větrání je velice neefektivní.

Infografika - úspory energie

Úspory elektřiny

S úsporami elektřiny vám nejvíce pomohou hlavně moderní spotřebiče. A to hlavně ty velké, které pracují často a spotřebují hodně elektřiny – lednička a pračka. Například lednice energetické třídy A+++ má téměř poloviční roční spotřebu elektřiny oproti starší lednici třídy A+. Zatímco nová úsporná lednice spotřebuje ročně 170 kWh elektřiny, u modelu třídy A+ je to 300 kWh a u starší lednice z devadesátých let dvacátého stolení dokonce ještě více. Totéž je možné říct o pračkách a myčkách nádobí. Modernizací velkých domácích spotřebičů můžete za elektřinu ušetřit i tisíce korun ročně.

Další efektivní cestou k úsporám elektřiny je důsledné využívání LED světel. Ta jsou energeticky velmi úsporná, rozdíl ve spotřebě elektřiny běžné a LED žárovky je skutečně velký. Například LED žárovka, která svítí stejně jako běžná žárovka o výkonu 60 W, spotřebuje pouhých 6 W energie. Její náklady na provoz jsou proto desetinové. LED žárovka má také několikanásobně delší životnost a vyšší investice do těchto světel se vám za tu dobu vrátí několikanásobně. Při důsledném využívání LED žárovek přestává být svícení v běžné domácnosti energetickým problémem a na celkové spotřebě energie se podílí jen málo.

Změna dodavatele a optimalizace tarifu

Velký prostor k úsporám energií v domácnostech se skrývá také v optimalizaci tarifu. Neplatí to vždy, ale prostým porovnáním ceny aktuálních tarifů a využitím nejrůznějších cenových akcí dodavatelů můžete ušetřit klidně i tisícové částky ročně. Vyzkoušejte si vyhledat optimální nabídku v internetovém srovnávači.

Pokud máte větší spotřebu elektřiny nebo plynu, možná by vám pomohla také optimalizace distribučního tarifu a třeba i konzultace s energetickým poradcem. Energetičtí poradci v systému EKIS, který provozuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, pracují zdarma a jsou nezávislí. Dokážou tak pro vás najít nejvhodnější řešení úspor energií. Seznam poradců najdete na internetových stránkách.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).