Co znamená lombardní úvěr? - 2. díl

30.
červen

V minulém článku jsme si přiblížili, co je to lombardní úvěr, kde vznikl a jaké jsou druhy tohoto úvěru. Nyní se zaměříme na to, jak banka postupuje, když úvěr nezvládáte splácet. A také na to, jak lombardní úvěry využívá Česká národní banka.

Číst celé...


Co potřebujete vědět o technické kontrole auta? - 2. díl

29.
červen

V minulém článku jsme si přiblížili informace o stanici technické kontroly, kterou musí auta pravidelně navštěvovat, aby se na pozemních komunikacích mohly pohybovat. Nyní si přiblížíme, co s sebou musíte na konkrétní technickou kontrolu přivézt a také jak dlouho bude celá akce trvat.

Číst celé...


Jak si Češi půjčují peníze?

28.
červen

Češi se půjček nebojí. Podle České bankovní asociace se jich ani většina bát nemusí a o to i přesto, že index rizikového zadlužování byl v loni o něco vyšší. Na co si Češi berou půjčku nejčastěji a jak svědomitě své dluhy splácí?

Číst celé...


Jak se vyvíjí ceny POV v roce 2020

27.
červen

Spolehlivým ukazatelem průměrné ceny povinného ručení v České republice je tzv. POV Index, který pravidelně zveřejňuje společnost Broker Consulting. POV Index dlouhodobě sleduje vývoj cen POV v ČR a představuje tak užitečného pomocníka při hledání kvalitního povinného ručení za odpovídající cenu.

Číst celé...


Jak na přepis energií? - 2. díl

26.
červen

V minulém článku jsme si krok za krokem ukázali, jak provést přepis energií na nového odběratele. Nyní se podíváme, jak samotný přepis probíhá poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli.

Číst celé...


Jaké jsou podmínky úvěru ze stavebního spoření? - 2. díl

25.
červen

V minulém článku jsme si přiblížili problematiku úvěru ze stavebního spoření. Nyní se podíváme, jakou formou tento úvěr můžete čerpat, případně jaké máte možnosti, když na takový úvěr ještě nemáte nárok.

Číst celé...


Dosáhnou mladí lidé na hypotéku?

24.
červen

Na konci loňského roku zveřejnila Hypoteční banka výsledky průzkumu provedeného společností NMS Market Research. Z výsledků průzkumhu vyplynulo, že v roce 2020 bude mí o hypotéku zájem přes 300 000 mladých lidí ve věku od 20 do 36 let. Největší překážku k dosažení snu o vlastním bydlení tvoří příliš nízké úspory.

Číst celé...


Jak číst data z elektroměru? Mějte spotřebu elektřiny pod kontrolou

23.
červen

Schopnost správně číst data z elektroměru se vám může hodit v různých situacích. Vyznáte se v té na první pohled trochu nesourodé kombinaci čísel a písmen na vašem elektroměru? Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější informace o tom, jak číst data z elektroměru.

Číst celé...


Propadlý řidičák nebo STK: Skutečně se budou tolerovat v celé Evropské unii?

22.
červen

Ministerstvo dopravy informovalo, že platnost řidičských průkazů a státních technických kontrol, které vyprší v období od 1. února do 31. srpna 2020, bude automaticky prodloužena o sedm měsíců. To by znamenalo, že řidiči nemusí spěchat na úřady, ale mohou jezdit s propadlými doklady. Redakce iROZHLAS.cz však zjistila, že ačkoliv je toto nařízení prezentované jako platné po celé Evropské unii, řada států ho nepřijala.

Číst celé...


Elektromobily Tesla: Jak na tom jsou v porovnání s jinými značkami?

22.
červen

Češi o elektromobily projevují zájem a svůj vůz jezdící na benzínový či naftový pohon by nejraději za elektrický pohon vyměnilo téměř 38 % z nich. Jediné, co jim v koupi elektromobilu brání je vysoká kupní cena, která začíná na nějakých 600 000 Kč. Mezi nejžádanější elektromobily stále patří Tesla.

Číst celé...


Nemáte zaplacené povinné ručení? Co vás čeká?

20.
červen

Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, jehož poslední novela byla uvedena v platnost 1. ledna 2018. V rámci této novely byly znovuobnoveny sankce za provozování vozidla bez platného zákonného pojištění.

Číst celé...


Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

19.
červen

Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

Číst celé...


Proč je nebankovní půjčka výhodnější? Tady je 5 důvodů

18.
červen

Dostali jste se do tíživé finanční situace a volíte mezi půjčkou od své banky a nebankovního poskytovatele? Máme pro vás pět důvodů, které vás přesvědčí o tom, že druhá zmíněná volba vám může v mnohém ulehčit. Nebankovní půjčku totiž mnohdy sjednáte snáze, rychleji a bez zbytečného papírování a tolik nenáviděné byrokracie.

Číst celé...


Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 2. díl

17.
červen

V minulém článku jsme si přiblížili některá možná připojištění k cestovnímu pojištění. V tomto článku si ukážeme některé další možnosti.

Číst celé...


Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče?

17.
červen

Elektrické spotřebiče v domácnosti nám usnadňují práci, poskytují zábavu a bez některých zařízení bychom si už jen stěží dokázali představit náš život. Ale co když přestanou fungovat nebo vyhovovat našim požadavkům? Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče? Podívejte se na přehledný návod, jak zacházet s elektroodpadem.

Číst celé...


Jaká je průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu?

16.
červen

Průměrná spotřeba elektřiny u rodinného domu závisí na celé řadě faktorů –⁠ v první řadě samozřejmě na tom, pro co je elektřina využívána. Pokud domácnost používá elektřinu pouze ke svícení a napájení spotřebičů, má řádově nižší spotřebu než dům, kde se elektřinou topí a ohřívá voda. Zjistěte, jaká je spotřeba elektřiny rodinného domu na několika příkladech.

Číst celé...


Užijte si Chorvatsko i po sté: Co vidět, když jste viděli všechno?

15.
červen

Svět ochromený strachem z koronaviru se pomalu vrací k normálnímu životu a jednotlivé země pomalu otevírají své hranice turistům. Nejrychlejší jsou dle očekávání země nejvíce závislé na turistickém ruchu. Například do Chorvatska už občané EU cestovat mohou. Potřebují pouze potvrzení o rezervaci ubytování a po návratu není povinná karanténa.

Číst celé...


Na auto i motorku. Kdo všechno potřebuje povinné ručení?

15.
červen

Zákonné pojištění vozidel povinné ručení definuje zákon č. 168/1999, v němž se mimo jiné uvádí, že na veřejně přístupné komunikaci lze provozovat pouze řádně pojištěné vozidlo. Musí mít tedy povinné ručení sjednané opravdu všichni motoristé nebo zákon vymezuje nějaké výjimky?

Číst celé...


Co je překlenovací úvěr? - 2. díl

14.
červen

Úvěrů a půjček je celá řada. Můžete mít účelové úvěry, neúčelové, krátkodobé, dlouhodobé, bankovní či nebankovní V minulém článku jsme se zaměřili na překlenovací úvěr ze stavebního spoření a na to, jak funguje. Nyní si přiblížíme jeho výhody a nevýhody a také to, jestli je výhodnější žádat o překlenovací úvěr, řádný úvěr nebo o hypotéku.atd. Co to ale znamená, když vám někdo nabídne tzv. překlenovací úvěr?

Číst celé...


Srážka se zvěří: Jak postupovat krok za krokem - 2. díl

12.
červen

V minulém článku jsme se zaměřili na to, jak postupovat bezprostředně poté, co srazíte zvíře. Jak zajistit místo a koho kontaktovat jako první. Nyní se podíváme, jak správně zadokumentovat místo nehody, abyste měli důkaz pro pojišťovnu.

Číst celé...


Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší?

11.
červen

Vybrat ideální způsob ohřevu vody není jednoduché, do rozhodování vstupuje celá řada parametrů. Je lepší ohřívat vodu elektřinou nebo plynem? Co vyjde levněji? A dáte přednost zásobníku nebo průtokovému ohřívači? Záleží na vašem životním stylu i počtu osob v domácnosti. Mrkněte, jak si kotel na ohřev vody vybrat, ať už vám teplá voda doma nikdy nedojde!

Číst celé...


Jak zjistit, zda nejste uvedeni v registru dlužníků

10.
červen

Registry dlužníků vznikly z jednoho prostého důvodu a to kvůli ochraně před dlužníky a neplatiči. Seriózní poskytovatelé půjček, ale také jiných služeb (např. dodavatelé energií a telekomunikačních služeb) si tímto způsobem vzájemně předávají informace o všech pohledávkách svých klientů, což jim pomáhá při hodnocení jejich bonity.

Číst celé...


Kdy se auto stane veteránem?

9.
červen

Zatímco lidé se v určitém věku stávají seniory, automobily staršího roku výroby jsou označované jako veteráni. Není to však jen tak. Chcete-li, aby se váš vůz stal oficiálně veteránem a získal zelené registrační značky, musí splňovat hned několik podmínek.

Číst celé...


Burza elektřiny: Jak funguje obchodování s elektrickou energií?

8.
červen

Elektřina je podobně jako jiné komodity předmětem obchodování na burzách. Již v této fázi se do značné míry rozhoduje o konečné ceně elektřiny pro spotřebitele. Podívejte se na to, jak burza elektřiny funguje a jak výrazně se ceny na burzách mohou projevovat ve vašich účtech za elektřinu.

Číst celé...


Co potřebujete vědět o technické kontrole auta? - 1. díl

7.
červen

Na stanici technické kontroly vozu musíte jednou za 2 roky. Pokud vám platnost technické kontroly vyprší a nezařídíte si novou, oficiálně s vozem nesmíte na pozemní komunikaci. Ne vždy také platí, že když už se na technickou kontrolu objednáte, že v pořádku projdete. Na co se připravit?

Číst celé...


Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 2. díl

7.
červen

V předchozím článku jsme si přiblížili, kdy je potřeba nasadit sněhové řetězy a kdy je lepší se tomu vyhnout. Nyní se podíváme na to, jaký typ sněhových řetězů se vám hodí v různých situacích. Jedny sněhové řetězy jsou totiž vhodné na led, jiné na sníh a některé se vám hodí jen na krátké přejetí.

Číst celé...


Půjčka pro cizince: Jak to funguje?

6.
červen

Asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy byl nucen požádat o finanční výpomoc rodinu, přátele, banku nebo nebankovní instituci. Obecně platí, že podmínky u nebankovních poskytovatelů jsou mnohdy mnohem benevolentnější, než u banky. Obvykle stačí být plnoletý, mít pravidelný, dostatečný a doložitelný příjem a zároveň nemít negativní záznam v registru dlužníků (někde ani záznam nemusí být problém). Pokud ale o půjčku žádáte jako cizinec, může být situace značně komplikovanější.

Číst celé...


Jak na přepis energií? - 1. díl

5.
červen

Přepis energií řeší lidé nejčastěji ve chvíli, kdy se stěhují do dlouhodobého pronájmu, nebo naopak opouští stávající pronájem. Jde v podstatě o převod odběrného místa na nového zákazníka. Jste tedy buď v pozici, že stávající bydlení opouštíte a energie chcete přepsat na nového nájemníka, nebo se do nového nájmu stěhujete a chcete si nechat energie přepsat na sebe. Poradíme, jak na to krok za krokem.

Číst celé...


Jak vybrat kotel? Pro každý dům se hodí jiný typ

5.
červen

Chystáte se změnit zdroj vytápění, nebo stavíte nový dům a porovnáváte si, jaký druh topení je ten nejlepší? Výběr vhodného kotle záleží na několika faktorech. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat kotel právě pro váš dům.

Číst celé...


Jak vybrat klimatizaci do bytu?

4.
červen

V horkých letních měsících, když panuje nesnesitelné vedro, řada z nás uvažuje o pořízení klimatizace. Příjemné ochlazení už není žádnou zvláštní výsadou, klimatizace se v posledních letech staly mnohem dostupnějšími a nabízejí i různá řešení pro obyvatele bytů. Podívejte se na to, jaké možnosti máte při výběru klimatizace do bytu.

Číst celé...


4 nejčastější důvody, proč vám banka zamítla hypotéku

3.
červen

Asi neexistuje nikdo, kdo by neměl sen o vlastním bydlení. Malý domeček se zahrádkou nebo alespoň útulný byt je ale často nad naše finanční možnosti. Proto se v drtivé většině případů uchylujeme k žádosti o hypotéku. Získat ale dostatek finančních prostředků pro výstavbu nebo rekonstrukci domu či bytu není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Spousta žádostí tak končí jejich zamítnutím. K tomu může dojít kvůli jednomu z následujících čtyř důvodů.

Číst celé...


Zelená karta bude od července bílá. Co to znamená pro řidiče?

3.
červen

Zelenou kartu by měl mít u sebe každý řidič. Slouží jako doklad o zaplacení povinného ručení. Její typická barva se však od července 2020 mění – místo zelené bude bílá. Dohodly se na tom státy Evropského hospodářského prostoru. Změna barvy by měla znamenat sjednocení napříč státy, ale také zjednodušení administrativy. Kartu si každý řidič bude moci snadno vytisknout doma.

Číst celé...


Pojištění domácích mazlíčků: Jaké vybrat na cesty do zahraničí?

2.
červen

Nechat domácího mazlíčka doma nebo jej do zahraniční brát sebou? Toť těžká otázka. Domácí mazlíčky bereme jako milované členy rodiny, ale cestování s nimi nemusí být vždy snadné. Nezbytné jsou různé doklady a vyplatí se myslet také na pojištění.

Číst celé...


Jaké jsou podmínky úvěru ze stavebního spoření? - 1. díl

1.
červen

Stavební spoření nenabízí jen možnost spořit řadu let, než dosáhnete na vytoužené peníze. Díky naspořeným penězům můžete požádat o tzv. úvěr ze stavebního spoření. Ten má řadu výhod a někdy se vyplatí i více, než klasická hypotéka.

Číst celé...