Cestovní pojištění do Turecka

  • Připravte se na dobrodružnou cestu do Turecka

  • S cestovním pojištěním si užijete dovolenou bez starostí

  • Jednoduše online do pár minut

cestovní pojištění
turecko-vlajka

Turecko, ležící na pomezí dvou kontinentů, vás okouzlí díky nepřebernému množství nádherných historických památek, přírodních zajímavostí, azurově modrému moři a jedinečné kultuře, ve které se prolínají evropské a asijské vlivy. Jak je to s cestovním pojištěním a co byste měli vědět před tím, než se rozhodnete na dovolenou do Turecka vyrazit?

Zdravotní péče v Turecku

Turecká zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni a kromě rozvinuté sítě státních lékařských zařízení jsou zde k dispozici i soukromá zdravotnická zařízení, která nabízejí nadstandardní lékařské služby. Díky dohodě mezi Českem a Tureckem CZ/TR 111 máte v akutních případech nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Pro takový případ je nezbytné si ještě před cestou vyřídit formulář zdravotní pojišťovny CZ/TR 111, který si můžete vyžádat na pobočce vaší české zdravotní pojišťovny. Ta vám tento dokument zdarma vystaví.

Cestovní pojištění do Turecka

Dohoda CZ/TR 111 však v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění a nepokrývá náklady na návrat do vlasti. Navíc vyžaduje 20% spoluúčast na úhradě léků. Z tohoto důvodu vždy doporučujeme mít sjednané i kvalitní cestovní pojištění, jež se vztahuje i na ošetření v soukromých zdravotních zařízeních. A to i v případě, že se chystáte „pouze“ na pohodovou dovolenou u moře. Nejlevnější pojištění seženete již od 112 Kč na osobu za týden, což je nic v porovnání s tím, co byste museli zaplatit v případě ošetření.





Víza do Turecka

Do Turecka můžete vyrazit až na 90 dní bez vízové povinnosti. Vzhledem k tomu, že se tato země nenachází v Evropské unii, budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 150 dní ode dne vstupu do Turecka.

Očkování do Turecka

Do Turecka není vyžadováno žádné povinné očkování. Pokud se však chystáte stravovat v místních pouličních stáncích, doporučuje se očkovat proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu.

Jak dlouho se letí do Turecka

Cestování do Turecka není žádná věda. Z Prahy se nejčastěji létá na tato letiště:

  • Istanbul – 2:25 hod.

  • Bodrum – 2:30 hod.

  • Izmir – 2:20 hod.

  • Antalya – 2:50 hod.

Do Antalye můžete letět i z Brna, ze kterého se tam dostanete za 2:45 ho

Bezpečnost a na co si dát pozor v Turecku

Po několika předešlých bouřlivých letech, kdy se v Turecku událo několik teroristických útoků, se dá říct, že je dnes situace v Turecku považována za stabilní a na přijatelné bezpečnostní úrovni. Opatrnosti však není nikdy dost. Zde je pár tipů, na co si dát pozor:

  • Vyhýbejte se davům a respektujte příkazy bezpečnostních sil.

  • Pokud nemusíte, necestujte do oblastí na hranicích se Sýrií, Irákem a Arménií.

  • Vyhýbejte se kontaktu s místními toulavými psy a kočkami. V Turecku představuje vzteklina stále velké nebezpečí.

  • V Istanbulu i v letoviscích si dejte pozor na kapsáře. Ochranou vám může být pojištění zavazadel.

  • Dbejte zvýšené opatrnosti, pokud se po setmění pochybujete mimo hotelové resorty.

  • Ženy mohou mimo velká města a hotelové resorty přitahovat nechtěnou pozornost. Z tohoto důvodu raději volte volné plátěné kalhoty a trička či tílka bez výstřihu.

  • Stejně tak volte vhodné oblečení, pokud se chystáte na návštěvu mešity. V takovém případě se vyhněte šortkám a odhaleným ramenům. Dámy by měly mít zakryté vlasy šátkem.

Počasí v Turecku

Tak jako mnoho jiných destinací, i Turecko můžete navštívit celoročně, nicméně vás možná překvapí, že se v každé jeho částí může počasí lišit. Pokud se sem chystáte za koupáním, budou pro vás nejlepší měsíce květen, červen, září a říjen. V této době se průměrná teplota vzduchu pohybuje okolo 25 °C. Turistická sezóna zde vrcholí v červenci a srpnu, kdy se teplota vzduchu vyšplhá na 35 až 40 °C. Pokud dáváte přednost turistice a poznávání, můžete sem vyrazit mezi dubnem až říjnem. Počítejte však s tím, že právě letní měsíce budou opravdu horké.

Co stojí za to v Turecku navštívit

Pamukkale

Jednou z největších přírodních atrakcí Turecka je Pamukkale neboli bavlněný hrad. Jedná se o jedinečné místo tvořené travertinovými terasami, v nichž je zachycena voda, ve které se můžete brouzdat i plavat. Vstupné je 200 TL, což vychází zhruba na 270 Kč.

Istanbul

Je nádherné město ležící na pomezí dvou kontinentů, které rozděluje Bosporská úžina. Mezi nejznámější istanbulské památky, které byste rozhodně neměli vynechat, patří Grand Bazaar, Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi, palác Dolmabahance, Konstantinův sloup, Jerebatanské cisterny, Hippodrom.

Cappadocia

Jedním z nejznámějších a nejunikátnějších míst v Turecku se stala úchvatná Cappadocia, která se proslavila především díky sociálním sítím. Málokdo by neznal fotografie plné desítek balónů létajících nad údolím měst vytesaných do skal. Pokud byste se i vy rádi proletěli balónem, připravte si zhruba 170 USD.

Turecká riviéra

Jako Turecká riviéra se označuje část jižního pobřeží v Antalyjském zálivu. Její kouzlo spočívá v kombinaci průzračného moře, dokonalého slunného počasí, čistých pláží, luxusních letovisek, okouzlující přírody a historických památek. Centrem Turecké riviéry se stala Alanya s nádherným přístavem a historickým centrem s dochovanými středověkými hradbami.

Side

Oblíbeným letoviskem se stalo i městečko Side, které se pyšní dokonalou kombinací nádherných pláží, římských památek a moderních staveb, které si až na výjimky udržují určitý styl a jednoduchost.

Mardin

Mardin je nádherné historické město. Známé je především svými kamennými domy, úzkými strmými uličkami, paláci a mešitami. Největší zajímavostí je jeho historická část, která je vystavěna na svahu vrchu Kasim.

Srovnaný magazín

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
    11. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

    Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.